«Հայաստանում արտագաղթի մակարդակը 20,3 տոկոս է։ Հայաստանից միգրանտների հիմնական մասը նախընտրում է Եվրոպան, արտագաղթյալների 78,2 տոկոսը բնակվում է այնտեղ»,-այս մասին այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակում «Հաղթահարելով խոչընդոտները.մարդկային շարժ եւ զարգացում» թեմայով տեղի ունեցած զեկույցի ժամանակ հայտարարեց Միգրացիոն գործակալության պետի տեղակալ Իրինա Դավթյանը։ Նրա խոսքով՝ հայ արտագաղթյալների 2/3-ը նախընտրում են Ռուսաստանը, 9 տոկոսը` ԱՊՀ-ն, 15 տոկոսը` Եվրոպան, եւ 10 տոկոսը` ԱՄՆ-ը:
«Հայ ընդհանուր արտագաղթյալների 1/4 մասը զարգացող երկրից տեղափոխվում է դեպի զարգացած երկիր»,-նշեց Իրինա Դավթյանը, հավելելով, որ Հայաստանից միգրացիայի պատճառը ոչ միայն ապագայի նկատմամբ վստահության պակասն է, այլեւ աշխատատեղերի բացակայությունը: Դա են ապացուցում վերջին 4-5 տարվա ընթացքում հարցման արդյունքները:
Նշենք, որ աշխարհի բնակչության ավելի քան յոթից մեկը գաղթական է եւ նրանց մեծամասնությունը՝ ավելի քան 700 միլիոն մարդ, ներքին միգրանտներ են, իսկ 200 միլիոնը՝ միջազգային միգրանտներ։ Միջազգային միգրանտների շուրջ կեսը տեղափոխվում են իրենց տարածաշրջանի երկրներ եւ նրանց մոտ 40 տոկոսը տեղափոխվում են հարեւան երկիր։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ամենաաղքատ երկրների միգրանտներն ամենաշատն են շահում, եւ զարգացած երկիր տեղափոխվելիս նկատվում է միջինը 185 անգամ եկամուտի աճ։

«Уровень эмиграции из Армении составляет 20,3%. Большая часть мигрантов из Армении предпочитает Европу, где проживает 78,2% из них», — заявила заместитель начальника Агентства по миграции Ирана Давтян, выступая 27 октября с Ереванском офисе ООН с докладом «Преодолевая препятствия: человеческая миграция и развитие».
По ее словам, две трети армянских мигрантов предпочитают Россию, 9% — другие страны СНГ, 15% — европейские государства, 10% — США. «Четверть армянских мигрантов перемещается из развивающихся стран в развитые. Причиной эмиграции из Армении является не только отсутствие уверенности в будущем, но и рабочих мест. Об этом говорят результаты опросов, проведенные в последние 4-5 лет», — сказала И.Давтян.
Отметим, что более одного человека из семи, проживающих на Земле, являются мигрантами. Причем их большинство – более 700 миллионов человек, являются внутренними мигрантами, а около 200 миллионов – международными. Почти половина международных мигрантов перемещается в страны своего региона, 40% из которых – в соседние страны. Как показывают исследования, мигранты из самых бедных стран выигрывают больше всего, так как их доходы после переезда в развитые государства в среднем возрастают в 185 раз.