Եթե ղարաբաղյան հարցում Հայաստանի իշխանությունների քաղաքականությունը նույնքան նախաձեռնողական լինի, որքան Թուրքիայի դեպքում, ապա իշխանության փոփոխությունը անխուսափելի կդառնան։ Այս մասին հոկտեմբերի 28-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Պոլիտէկոնոմիա» ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թեւանյանը։
Քաղաքագետը չի բացառել իշխանությունների փոփոխության հարցում Զինված ուժերի մասնակցությունը։ Թեւանյանը նշել է, որ Հայաստանի նախագահի աթոռը երեք ոտք ունի՝ Հայաստան, Սփյուռք եւ Ղարաբաղ։
Հայաստանի պատմության մեջ եղել են նախագահներ, ովքեր, չընդունվելով երկրի եւ Սփյուռքի կողմից, այնուամենայնիվ, իրենց պաշտոնին են մնացել ղարաբաղյան հարցի շնորհիվ։ «Հայաստանում նախագահները, չհաշված ընտրությունները, կարող են փոփոխվել՝ կապված արցախյան հարցի հետ»,- նշել է նա։

If Armenian authorities’ policy on Karabakh will be as active as in case with Turkey, the change of power will be inevitable, the Director of Political economy Institute Andranik Tevanyan told journalists at the Oct. 28 press-conference.
Political analyst did not rule out the possibility of the coercive change of power. Tevanyan underlined that RA President’s chair got three legs — Armenia, Diaspora and Karabakh.
Armenia had Presidents who continued in office owing to the Karabakh issue, being however unacceptable to the country and Diaspora. “RA Presidents can be replaced not election-wise solely because of Karabakh issue,” he concluded.