Եթե ղարաբաղյան հարցում Հայաստանի իշխանությունների քաղաքականությունը նույնքան նախաձեռնողական լինի, որքան Թուրքիայի դեպքում, ապա իշխանության փոփոխությունը անխուսափելի կդառնան։ Այս մասին հոկտեմբերի 28-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Պոլիտէկոնոմիա» ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թեւանյանը։
Քաղաքագետը չի բացառել իշխանությունների փոփոխության հարցում Զինված ուժերի մասնակցությունը։ Թեւանյանը նշել է, որ Հայաստանի նախագահի աթոռը երեք ոտք ունի՝ Հայաստան, Սփյուռք եւ Ղարաբաղ։
Հայաստանի պատմության մեջ եղել են նախագահներ, ովքեր, չընդունվելով երկրի եւ Սփյուռքի կողմից, այնուամենայնիվ, իրենց պաշտոնին են մնացել ղարաբաղյան հարցի շնորհիվ։ «Հայաստանում նախագահները, չհաշված ընտրությունները, կարող են փոփոխվել՝ կապված արցախյան հարցի հետ»,- նշել է նա։

Если полтика властей Армении в вопросе Карабаха будет столь же инициативной, как и в случае с Турцией, то смена власти будет неизбежной. Об этом на пресс-конференции 28 октября заявил директор института Политэкономии Андраник Теванян
Политолог не исключил смену власти с участием Вооруженных сил. Теванян отметил, что кресло президента Армении имеет три ножки – Армения, Диаспора и Карабах.
В истории Армении были президенты, которые не будучи приемлемыми для самой страны и Диаспоры, но все-таки удерживались на посту благодаря вопросу Карабаха. «Президенты в Армении могут быть сменены вне выборов исключительно в связи с арцахским вопросом», — отметил он.