Չինաստանը մտադիր է այս տարի պաշտպանական ծախսերն ավելացնել 7,2%-ով՝ մինչեւ 1,56 տրիլիոն յուանի ​​(230 միլիարդ դոլար), ասվում է Չինաստանի ֆինանսների նախարարության կողմից Ազգային ժողովի (NPC) տարեկան նստաշրջանի բացման ժամանակ հրապարակված նախագծում։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ անցյալ տարի Չինաստանի պաշտպանական բյուջեն աճել է 7,1%-ով՝ հասնելով 1,45 տրիլիոն յուանի, 2021 թվականին՝ 6,8%-ով, իսկ 2020-ին՝ 6,6%-ով։
2019 թվականին Չինաստանի պաշտպանական ծախսերն աճել են 7,5%-ով՝ հասնելով 1,19 տրիլիոն յուանի։
«Մենք պետք է հավատարիմ մնանք անկախ, խաղաղ արտաքին քաղաքականությանը», - ասվում է զեկույցում։
Ավելի վաղ Չինաստանի խորհրդարանի խոսնակ Վան Չաոն հայտարարել էր, որ Չինաստանի պաշտպանական բյուջեի ավելացումը «պատշաճ եւ խելամիտ» է եւ ուղղված է «անվտանգության դժվարին խնդիրների լուծմանը»:

Китай намерен увеличить расходы на оборону в этом году на 7,2% до 1,56 триллиона юаней (230 миллиардов долларов), согласно проекту, опубликованному  Министерством финансов КНР на на открытии ежегодной сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП).
В прошлом году оборонный бюджет Китая вырос на 7,1% до 1,45 трлн юаней, а в   2021 году -  на 6,8% и на 6,6% в 2020 году, согласно официальным данным.
В 2019 году расходы Китая на оборону выросли на 7,5% до 1,19 трлн юаней.
«Мы должны оставаться приверженцами независимой мирной внешней политики», - говорится в докладе.
Ранее пресс-секретарь парламента КНР Ван Чао заявил, что увеличение оборонного бюджета Китая было «уместным и разумным» и направлено на решение «сложных проблем безопасности».