ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ ինքը կշարունակի մասնակցել 2024 թվականի նախագահական մրցավազքին, նույնիսկ եթե իրեն քրեական մեղադրանք առաջադրեն՝ Սպիտակ տան փաստաթղթերի հետաքննության եւ 2020 թվականի ընտրություններում ենթադրյալ կեղծիքների հետաքննության շրջանակներում:
Թրամփը նման խոստում է տվել ի պատասխան Fox News-ի նախկին լրագրող Ջեյմս Ռոզենի՝ Պահպանողական քաղաքական գործողությունների համաժողովի (CPAC) մամուլի ասուլիսում։
Թրամփն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու մասին հայտարարեց է նոյեմբերին՝ հանրապետականների մի շարք կարեւոր միջանկյալ ընտրություններում պարտվելուց մեկ շաբաթ անց։
Ընտրողների վերջին հարցումը ցույց է տվել, որ Ֆլորիդայի նահանգապետ Ռոն Դը Սանտիսը, որը շատերի կողմից համարվում է Թրամփի գլխավոր մրցակիցը, նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու դեպքում կհաղթեր նրան:
Թրամփի քարոզարշավը տեղի է ունենում Արդարադատության նախարարության շարունակական հետաքննության ֆոնին՝ Սպիտակ տնից գրեթե 3000 փաստաթղթերի առգրավման եւ 2020 թվականի ընտրությունների հնարավոր կեղծման վերաբերյալ: Սեպտեմբերին ՀԴԲ-ն առգրավել է Թրամփի Մար-ա-Լագոյի ունեցվածքից մոտ 200 հազար էջ փաստաթղթեր:
Հետաքննությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ Թրամփին երկու անգամ իմպիչմենտ են ներկայացրել, մեկ անգամ՝ իբր Ուկրաինային ԱՄՆ արտաքին օգնությունը շորթելու, իսկ երկրորդ անգամ՝ հունվարի 6-ին ԱՄՆ Կապիտոլիումում ապստամբություն հրահրելու համար:

Бывший президент США Дональд Трамп заявил в субботу, что он останется в президентской гонке 2024 года, даже если ему будут предъявлены уголовные обвинения в рамках продолжающегося расследования его работы с документами Белого дома и предполагаемой фальсификации выборов 2020 года.
Трамп дал это обещание в ответ на слова бывшего репортера Fox News Джеймса Розена на пресс-конференции в рамках Конференции консервативных политических действий (CPAC).
Трамп выдвинул свою кандидатуру на пост президента США  в ноябре, через неделю после того, как республиканцы проиграли ряд важных промежуточных выборов.
Недавний опрос избирателей показал, что губернатор Флориды Рон ДеСантис, которого многие считают главным конкурентом Трампа, победил бы его, если бы ДеСантис выдвинул свою кандидатуру на пост президента.
Предвыборная кампания Трампа проходит на фоне продолжающегося расследования Министерства юстиции по поводу изъятия почти 3 000 документов из Белого дома и возможной подтасовки  результатов выборов 2020 года. В сентябре ФБР изъяло почти 200 000 страниц документов из собственности Трампа в Мар-а-Лаго.
Расследование началось после двойного объявления импичмента Трампу  по обвинению в совершении тяжких и особо тяжких преступлений, один раз за якобы использование иностранной помощи США для вымогательства у Украины, а второй раз за якобы подстрекательство к мятежу в Капитолии США 6 января.