Քանի որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները Ուկրաինային աջակցելու հարցում միասնություն են ցուցաբերում, Գերմանիայի եւ Լեհաստանի միջեւ տարաձայնությունը կարող է խաթարել Կիեւի զորքերին մատակարարման համատեղ ջանքերը, գրում է Bloomberg-ը:
«Վարշավայի եւ Բեռլինի միջեւ հրթիռների, տանկերի եւ պահեստամասերի շուրջ վեճերը հասել են նոր մակարդակի, նույնիսկ այն դեպքում, երբ նախագահ (Ուկրաինայի – խմբ.) Վոլոդիմիր Զելենսկին արեւմտյան կողմնակիցներին կոչ է անում «շտապել» զենքի մատակարարման հարցում՝ նախքան գարնանային հարձակման մեկնարկը», - նշում է գործակալությունը։
Միաժամանակ, Լեհաստանի իշխանությունները Գերմանիային մեղադրում են Ուկրաինային տանկերի մատակարարման հարցում ուշացումների համար։
«Հիմնական պատասխանատվությունը կրում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը՝ այդ տանկերի հիմնական արտադրողը», - ասել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան։
Ավելի ուշ Լեհաստանում Գերմանիայի դեսպան Թոմաս Բագերը պատասխանել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակի քննադատությանը, ով Գերմանիային մեղադրել է «Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը ֆինանսավորելու» հարցում։ Նա նշել է, որ Լեհաստանը նույնպես միլիարդներ է ծախսել ռուսական էներգակիրների ներկրման վրա։
«Անկասկած, Գերմանիայի քաղաքականությունն էր, որ օգնեց Պուտինին ստանալ այն գումարները, որոնք նա օգտագործեց իր բանակն ուժեղացնելու համար», - պետական ​​հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակը․ «»Հյուսիսային հոսք»-ը դրա օրինակն է... Չնայած մեզ ռուսաֆոբ էին անվանում, մենք զգուշացրել էինք դրա մասին»:
Ի պատասխան Բլաշչակի հարցազրույցի, Գերմանիայի դեսպան Թոմաս Բագերը իր թվիթերյան միկրոբլոգում լեհերենով գրառում է կատարել. «Նախարարը գիտի՞, թե տարեկան քանի միլիարդ զլոտի է փոխանցել Լեհաստանը Մոսկվային՝ ռուսական էներգիայի դիմաց»:
Հունվարի վերջին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը որոշել է Ուկրաինային Leopard մարտական ​​տանկեր մատակարարել։
Գերմանիայի ընդդիմությունը ողջունել է կառավարության որոշումը, սակայն միեւնույն ժամանակ կանցլերին մեղադրել է անվճռականության եւ երկարատեւ տատանումների համար։

Пока союзники по НАТО демонстрируют единство в поддержке Украины, разлад между Германией и Польшей рискует подорвать совместные усилия по снабжению киевских войск, пишет Bloomberg.
«Ссоры между Варшавой и Берлином по поводу ракет, танков и запчастей вышли на новый уровень, даже когда президент (Украины – ред.) Владимир Зеленский призывает западных сторонников «поторопиться» с поставками вооружений до начала весеннего наступления», - отмечает агентство.
При этом власти Польши возлагают ответственность за задержки, связанные с передачей танков Украине, на Германию.
«Основная ответственность лежит на Федеративной Республике Германия, главном производителе этих танков», - заявил президент Польши Анджей Дуда.
Позже посол Германии в Польше Томас Баггер ответил на критику министра обороны Польши Мариуш Блащака, обвинившего Германию в помощи «в финансировании войны России против Украины». Он отметил, что Польша также потратила миллиарды на импорт российской энергии.
«Несомненно, именно политика Германии помогла Путину получить деньги, которые он использовал для укрепления своей армии», - заявил министр обороны Мариуш Блащак в интервью государственной телекомпании TVP. - «Северный поток» - тому пример... Хотя нас называли русофобами, мы предостерегали против этого».
В ответ на интервью Блащака посол Германии Томас Баггер написал в Twitter на польском языке: «Знает ли министр, сколько миллиардов злотых Польша ежегодно переводила в Москву в обмен на российские энергоносители?».
В конце января канцлер Германии Олаф Шольц принял решение о поставках Украине основных боевых танков Leopard.
В оппозиции ФРГ приветствовали решение правительства ФРГ, но в то же время канцлера обвиняли в нерешительности и долгих колебаниях.