Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կիրակի օրը փորձել է մեղմել միջազգային բողոքը, որն առաջացել է իր կաբինետի ծայրահեղ աջ անդամ, ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչի կոչերից՝ «ջնջելու» պաղեստինյան գյուղը, որը գտնվում է հակամարտության էպիկենտրոնում՝ ասելով, որ հայտարարությունները « անտեղի» են, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Միեւնույն ժամանակ, Իսրայելի վարչապետը մեղադրել է արտաքին ուժերին՝ պաղեստինյան բռնությունների մասշտաբները քիչ ներկայացնելու համար, օրինակ՝ փետրվարի 26-ին Հուվարա գյուղում իսրայելցի երկու եղբայրների սպանությունը, որն այնտեղ խռովություն է առաջացրել։
Սմոտրիչն անցյալ շաբաթ ասել է, որ չնայած ինքը դեմ է լինչին, սակայն կարծում է, որ «Հուվարան պետք է ջնջվի» Իսրայելի կողմից:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը մեկնաբանություններն անվանել է «անպատասխանատու» եւ «զզվելի»՝ ասելով, որ Նեթանյահուն պետք է մերժի եւ հերքի դրանք:
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարն ասել է, որ Սմոտրիչը «անհասկանալի հայտարարություն է արել բռնության հրահրման մասին»:
Քանի որ իսրայելական լրատվամիջոցները ենթադրում էին, որ Սմոտրիչը, ով հաջորդ շաբաթ պետք է այցելի Վաշինգտոն, մերժվելու է ԱՄՆ վարչակազմի կողմից՝ բարդացնելով կապերը Նեթանյահուի կառավարության հետ, նա շաբաթ օրը Channel 12-ին տված հարցազրույցում ասել է․«Վրդովված լինելով՝ ես սխալ խոսեցի»՝ առանց ներողություն խնդրելու:
Պաղեստինցիները հորդորել են ԱՄՆ վարչակազմին չընդունել Սմոտրիչին։ Նեթանյահուն ասել է, որ ինքն է որոշում Իսրայելի դիվանագիտությունը, այլ ոչ թե կոալիցիոն գործընկերները, ինչպիսին Սմոտրիչն է։
«Մեզ բոլորիս համար կարեւոր է աշխատել՝ մեղմելու հռետորաբանությունը, իջեցնելու լարվածությունը», - գրել է Նեթանյահուն՝ շնորհակալություն հայտնելով Սմոտրիչին՝ «հասկանալու, որ իր բառերի ընտրությունը... տեղին չէ»:
«Ես դեռ սպասում եմ Պաղեստինի իշխանությունների կողմից Յանիվի եղբայրների սպանության համար դատավճիռին», - հավելել է Նեթանյահուն․ «Իսկ Իսրայելը սպասում է, որ միջազգային հանրությունը պահանջի դատապարտել այս հարձակումը: Սակայն ոչ միայն դա չի արվել, այլ նաեւ շարունակում են աչք փակել Պաղեստինի ինքնավարության մոլեգնած հրահրումների վրա»:
Պաղեստինի առողջապահության նախարարությունը, իր հերթին, հայտնել է, որ 2023 թվականի սկզբից ի վեր առնվազն 62 պաղեստինցի, այդ թվում՝ զինյալներ եւ խաղաղ բնակիչներ են սպանվել։ Իսրայելի տվյալներով՝ նույն ժամանակահատվածում պաղեստինցիների հարձակումների հետեւանքով մահացել է 13 իսրայելցի եւ ուկրաինացի զբոսաշրջիկ։
Հուվարայում սպանված եղբայրները մոտակայքում գտնվող հրեական բնակավայրի բնակիչներ էին, որը պաղեստինցիները համարում են ներխուժում Արեւմտյան ափի օկուպացված տարածք, որտեղ նրանք ցանկանում են ստեղծել ապագա պետություն: Համաշխարհային գերտերությունների մեծ մասը բնակավայրերն անօրինական են համարում։ Իսրայելը վիճարկում է դա։
Սպանությւոնից մի քանի ժամ անց վերաբնակիչները անկարգություններ են սկսել Հուվարայում: Մեկ պաղեստինցի գնդակահարվել է, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են, այրվել են տներ ու մեքենաներ։ Իսրայելը ձերբակալել է այս հանցագործության մեջ կասկածվող 10 անձանց։
Սմոտրիչը պետք է ելույթ ունենա մարտի 12-ին «Israel Bonds»-ի ժողովում, որի կայքում նշվում է, որ միջոցառմանը ելույթ կունենա նաեւ «ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյան», սակայն անունը չի նշվում:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в воскресенье попытался смягчить международный резонанс, вызванный призывом крайне правого члена его кабинета, министра финансов Бецалеля Смотрича «стереть с лица земли» палестинскую деревню, находящуюся в эпицентре конфликта, заявив, что эти высказывания были «неуместны», сообщает Reuters.
При этом израильский премьер также обвинил иностранные державы в преуменьшении масштабов палестинского насилия, например, убийства 26 февраля двух израильских братьев в деревне Хувара, которое вызвало там буйство поселенцев.
На прошлой неделе Смотрич заявил, что, хотя он выступает против самосуда, он считает, что «Хувара должна быть стерта» Израилем.
Госдепартамент США назвал эти комментарии «безответственными», «отвратительными» и «мерзкими» и заявил, что Нетаньяху должен отвергнуть и дезавуировать их.
Глава ООН по правам человека заявил, что Смотрич сделал «непостижимое заявление о подстрекательстве к насилию».
Поскольку израильские СМИ предполагали, что Смотрич, который должен посетить Вашингтон на следующей неделе, будет отвергнут американской администрацией и осложнит свои связи с правительством Нетаньяху, в субботу он выступил с опровержением, но без извинений.
«Будучи расстроенным, я оговорился», - сказал Смотрич в интервью телеканалу 12.
Палестинцы призвали администрацию США не принимать Смотрича. Нетаньяху заявил, что именно он, а не партнеры по коалиции, такие как Смотрич, принимает решения по израильской дипломатии.
«Для всех нас важно работать над тем, чтобы смягчить риторику, снизить температуру»,  - написал Нетаньяху в Twitter, поблагодарив Смотрича «за то, что он ясно дал понять, что его выбор слов... был неуместным».
«Я все еще жду осуждения от Палестинской автономии за убийство братьев Янив, - добавил Нетаньяху. - И Израиль ждет, что международное сообщество потребует от ПА осудить это нападение. Оно не только не сделало этого, но и продолжает закрывать глаза на разгул подстрекательства со стороны Палестинской Автономии».
С начала 2023 года были убиты по меньшей мере 62 палестинца, включая боевиков и гражданских лиц, сообщило палестинское министерство здравоохранения. Тринадцать израильтян и украинский турист погибли в результате нападений палестинцев за тот же период, по данным Израиля.
Братья, убитые в Хуваре, были жителями близлежащего еврейского поселения, которое палестинцы считают вторжением на оккупированную землю Западного берега, где они хотят создать будущее государство. Большинство мировых держав считают поселения незаконными. Израиль оспаривает это.
Через несколько часов после того, как братья были застрелены в своей машине стрелком, скрывшимся с места преступления, поселенцы устроили беспорядки в Хуваре. Один палестинец был застрелен, десятки других получили ранения, а дома и автомобили были подожжены. Израиль арестовал 10 подозреваемых в этом преступлении.
Смотрич должен выступить 12 марта на встрече организации Israel Bonds, на сайте которой указано, что на мероприятии также выступит «высокопоставленный представитель правительства США». Имя этого докладчика не называется.