ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը չորեքշաբթի այցելել է Եգիպտոս, որպեսզի Կահիրեին տեղեկացնի անվտանգության եւ այլ ոլորտներում կապերը խորացնելու իր ցանկության մասին, սակայն սպասվում է, որ նա մտահոգություն կհայտնի երկրում մարդու իրավունքների վերաբերյալ, հաղորդում է Reuters-ը:
Եգիպտոսի նախագահ Աբդուլ Ֆաթահ աս-Սիսին, որը որպես բանակի ղեկավար գլխավորել է 2013 թվականին Եգիպտոսի առաջին ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նախագահի տապալումը, ճնշել է քաղաքական այլախոհությունը, այդ թվում՝ ազատական քննադատներին եւ իսլամիստների հակառակորդներին:
Իրավապաշտպան խմբերի տվյալներով՝ տասնյակ հազարավոր մարդիկ ձերբակալվել են, ընդ որում՝ նրանցից շատերը երկար ժամանակ գտնվել են նախնական կալանքի տակ։
«Ես լիովին ակնկալում եմ, որ նա կանդրադառնա մարդու իրավունքներին, հիմնարար ազատությունների հարգմանը»,-հայտարարել է Պենտագոնում գործակալության բարձրաստիճան աղբյուրը:
Միացյալ Նահանգները վաղուց արդեն մեծ ռազմական եւ այլ օգնություն է ցուցաբերում Եգիպտոսին 1979 թվականին հարեւան Իսրայելի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից ի վեր: Կահիրեն մնում է Վաշինգտոնի մերձավոր տարածաշրջանային դաշնակիցը։
Սակայն Վաշինգտոնը մերժել է Կահիրեին փոքր քանակությամբ ռազմական օգնություն տրամադրել՝ վկայակոչելով մարդու իրավունքների ոլորտում պայմանների չկատարումը, իսկ իրավապաշտպան խմբերը պնդում են, որ օգնությունն ավելի մեծ ծավալով չտրամադրվի։
«Եգիպտոսը չպետք է «քարտ-բլանշ» ստանա Միացյալ Նահանգներից, երբ նա շարունակում է խախտել մարդու հիմնարար իրավունքները, եւ ես հուսով եմ, որ պետքարտուղար Օսթինը կօգտվի այդ հնարավորությունից, որպեսզի այդ միտքը հասցնի նախագահ Սիսիին»,-Reuters գործակալությանը հայտարարել է դեմոկրատ սենատոր Քրիս Մըրֆին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանները Վաշինգտոնին կոչ են անում խստացնել վերաբերմունքը Սիսիի նկատմամբ, նշում է գործակալությունը:
Բայց որոշ ներկայիս եւ նախկին ամերիկացի պաշտոնյաներ ասում են, որ ԱՄՆ-ն կարող է միայն սահմանափակ քայլեր ձեռնարկել Եգիպտոսի եւ մարդու իրավունքների հարցերով այլ դաշնակիցների նկատմամբ, եթե ցանկանում է խուսափել մրցակից տերությունների ազդեցության ուժեղացումից:

Министр обороны США Ллойд Остин в среду посетил Египет, чтобы сообщить Каиру о своем желании углубить связи в сфере безопасности и других областях, но при этом ожидается, что он выразит обеспокоенность по поводу прав человека в стране, сообщает Reuters.
Президент Египта Абдул Фаттах Ас-Сиси, который в качестве главы армии возглавил свержение первого демократически избранного президента Египта в 2013 году, подавил политическое инакомыслие, включая либеральных критиков и противников исламистов.
По данным правозащитных групп, десятки тысяч людей были задержаны, причем многие из них долгое время находились в предварительном заключении.
«Я полностью ожидаю, что он затронет тему прав человека, уважения основных свобод», - заявил высокопоставленный источник агентства в Пентагоне.
Соединенные Штаты уже давно оказывают Египту большую военную и другую помощь с момента подписания страной мирного договора с соседним Израилем в 1979 году. Каир остается близким региональным союзником Вашингтона.
Однако Вашингтон отказал Каиру в предоставлении небольших объемов военной помощи, ссылаясь на несоблюдение условий в области прав человека, а правозащитные группы настаивают на том, чтобы помощь не предоставлялась в большем объеме.
«Египет не должен получать от Соединенных Штатов «карт-бланш», когда он продолжает нарушать основные права человека, и я надеюсь, что госсекретарь Остин воспользуется этой возможностью, чтобы донести эту мысль до президента Сиси», - заявил агентству Reuters сенатор-демократ Крис Мерфи.
Защитники прав человека призывают Вашингтон ужесточить отношение к Сиси, отмечает агентство.
Но некоторые действующие и бывшие американские чиновники говорят, что США могут предпринять лишь ограниченные шаги в отношении Египта и других союзников по вопросам прав человека, если хотят избежать усиления влияния соперничающих держав.