Թեհրանն ու Էր Ռիադը, որոնք ստորագրել են հարաբերությունների վերականգնման մասին համաձայնագիրը, պայմանավորվել են հարգել միմյանց ինքնիշխանությունը եւ չմիջամտել ներքին գործերին, ասված է հայտարարության տեքստում, որը հրապարակել է սաուդյան SPA գործակալությունը:
Հայտարարության տեքստի համաձայն՝ Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան Չինաստանի միջնորդությամբ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին համաձայնագիր են ստորագրել, երկու ամսվա ընթացքում նախատեսվում է դեսպանություններ բացել։
«Համաձայնագիրը ներառում է երկու երկրների ինքնիշխանության փոխադարձ հարգանքի, ինչպես նաեւ միմյանց գործերին չմիջամտելու դրանց հաստատումը»,-ասվում է համաձայնագրի տեքստում:
Նշվում է, որ երկու երկրների ԱԳ նախարարները մտադիր են հանդիպել համաձայնագրի իրականացման քննարկման համար:
Թեհրանի եւ Էր Ռիադի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները խզվել են 2016 թվականին՝ Իրանում Սաուդյան դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա հարձակումից հետո, որոնք բողոքում էին շիա հայտնի աստվածաբան Նիմր ան-Նիմրի թագավորության մահապատժի դեմ, սակայն վերջին ամիսներին երկու կողմերը տարաձայնությունները կարգավորելու ցանկություն էին հայտնել:

Тегеран и Эр-Рияд, подписавшие соглашение о возобновлении отношений, условились уважать суверенитет друг друга и не вмешиваться во внутренние дела, говорится в тексте заявления, опубликованного саудовским агентством SPA.
Согласно тексту заявления, Иран и Саудовская Аравия при посредничестве Китая подписали соглашение о возобновлении дипотношений, в течение двух месяцев планируется открыть посольства.
«Включают в себя (соглашение) их подтверждение к взаимному уважению суверенитета двух стран, а также к невмешательству в дела друг друга» - говорится в тексте тройственного соглашения.
Отмечается, что совместное заявление было подписано после нескольких дней переговоров между главой Высшего совета национальной безопасности Ирана и его саудовским коллегой в Пекине. Отмечается, что главы МИД двух государств намерены встретиться для обсуждения реализации соглашения.
Дипломатические отношения между Тегераном и Эр-Риядом были прерваны в 2016 году после нападения на саудовские дипломатические представительства в Иране протестующими против казни королевством известного шиитского богослова Нимра ан-Нимра, но в последние месяцы две стороны выразили желание урегулировать разногласия.