Իսպանիայի պատգամավորների կոնգրեսի խոսնակ Մերիշել Բատետը հայտարարել է, որ թագավորության խորհրդարանի ստորին պալատը կքննարկի վարչապետ Պեդրո Սանչեսի գլխավորած կառավարության վստահության հարցը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով, հանդիպումը կկայանա մարտի վերջին։
«Մարտի 21-ի առավոտյան կսկսվեն վստահության քվեի վերաբերյալ քննարկումները, որոնք կավարտվեն մարտի 22-ին, երբ տեղի կունենա նաեւ վերջնական քվեարկությունը»,- ասել է Բատետը։
Ինչպես նշվում է, Իսպանիայի գործող կառավարությանը վստահության հարցն օրակարգ է մտցրել ընդդիմադիր ծայրահեղ աջակողմյան Vox կուսակցությունը։ Միաժամանակ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու համար անհրաժեշտ է 349 պատգամավորներից 176-ի աջակցությունը, երբ բոլոր ընդդիմադիր կուսակցություններն ընդհանուր առմամբ ունեն ընդամենը 163 տեղ Իսպանիայի խորհրդարանի ստորին պալատում։

Спикер конгресса депутатов Испании Меричель Батет заявила, что нижняя палата парламента королевства обсудит вопрос о доверии к правительству во главе с премьер-министров Педро Санчесом, передает ТАСС.
По ее словам, соответствующее заседание состоится в конце марта.
«21 марта утром начнутся дебаты по вотуму недоверия, которые закончатся 22 марта, когда также состоится окончательное голосование», — отметила Батет.
Как отмечается, вопрос о доверии к действующему кабмину Испании на повестку дня внесла оппозиционная крайне правая партия Vox. При этом вынесение вотума недоверия правительству требует поддержки 176 из 349 депутатов, когда все оппозиционные партии в целом обладают лишь 163 мандатами в нижней палате испанского парламента.