Հայաստանն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի փաստահավաք առաքելություններ ուղարկելու համար։ Այս մասին մարտի 23-ին Ազգային ժողովում արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասաց հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում կառույցի անդամ երկրների մեծ մասը հայտարարել էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին։
«Նրանք նաեւ արձանագրել էին հակամարտության գոտի միջազգային առաքելություն ուղարկելու անհրաժեշտության մասին»,- ասաց նախարարը։

Armenia is making active efforts to send UN and OSCE fact-finding missions to Nagorno-Karabakh and the Lachin corridor. Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said this at the special meeting of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia.
In particular, he recalled that at the UN Security Council session last December, most of the UN member countries had announced the need to stop the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan.
"Also, they had recorded the need to send an international mission to the conflict zone," the Armenian FM added.