Հայաստանն ակտիվ ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի փաստահավաք առաքելություններ ուղարկելու համար։ Այս մասին մարտի 23-ին Ազգային ժողովում արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասաց հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում կառույցի անդամ երկրների մեծ մասը հայտարարել էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին։
«Նրանք նաեւ արձանագրել էին հակամարտության գոտի միջազգային առաքելություն ուղարկելու անհրաժեշտության մասին»,- ասաց նախարարը։

Армения прилагает активные усилия для отправки миссий ООН и ОБСЕ по сбору фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор. Об этом в Национальном Собрании на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям заявил 23 марта министр иностранных дел республики Арарат Мирзоян.
Он, в частности, напомнил, что еще в декабре прошлого года на заседании Совета Безопасности ООН большинство стран-членов структуры констатировали необходимость прекращения незаконной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
«Они также констатировали необходимость отправки международной миссии в зону конфликта», - сказал министр.