Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ, Սփյուռքի մի շարք ներկայացուցիչներ ՀՀ նախագահի հրամանագրերով պարգեւատրվել են ՀՀ մեդալներով եւ շքանշաններով:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի պետական բարձր պարգեւների մի մասը նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է Լոս Անժելեսում հայ համայնքի ընդունելության ժամանակ:
Ազգային շահերի պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի եւ դրսեւորած անմնացորդ նվիրումի, Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների, ազգանվեր երկարամյա եւ բեղմնավոր գործունեության համար Ժիրայր Թրփանճեանը (ԱՄՆ) պարգեւատրվել է Պատվո շքանշանով:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն երկարամյա ծառայության, ազգային հոգեւոր արժեքների պահպանման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար ԱՄՆ հայոց արեւմտյան թեմի առաջնորդ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով:
Հայապահպանության գործում ներդրած ծանրակշիռ ավանդի, հայրենիքին մատուցած ծառայությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության եւ օտարերկրյա պետությունների միջեւ բարեկամության ամրապնդմանը մեծապես նպաստելու համար Սինան Սինանյանը (ԱՄՆ) պարգեւատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով:
Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը բերած նպաստի համար Թեւան Առուստամյանը պարգեւատրվել է Մխիթար Գոշի մեդալով:

По случаю 20-ой годовщины независимости Армении ряд представителей Диаспоры указом президента Армении награждены медалями и орденами. Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе президента, часть высоких государственных наград президент Серж Саргсян вручил во время приема в Лос- Анджелесе в рамках визита в США.
За значительный вклад в дело защиты национальных интересов и проявленную преданность, заслуги перед Республикой Армения, многолетнюю и плодотворную деятельность во имя нации Жирайр Трпанчеан (США) награжден орденом «Почета».
За многолетнюю службу Святой Армянской Апостольской церкви, значительный вклад в дело сохранения национальных духовных ценностей предстоятель Западной армянской епархии США архиепископ Отец Овнан Тертерян награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» 2-ой степени.
За весомый вклад в дело сохранения армянства, заслуги перед отечеством, а также за значительное содействие укреплению дружбы между Республикой Армения и иностранными государствами Синан Синанян (США) награжден медалью «Анания Ширакаци».