Ընդգծելով պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում Վենեսուելայի հետ Իրանի սերտ համագործակցությունը՝ Իրանի պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Մոհամադ Ռեզա Աշտիանին հայտարարել է, որ Թեհրանը ոչ մի սահմանափակում չի դնում ամբողջ աշխարհի խաղաղությանն ու անվտանգությանը հավատարիմ երկրներին զենքի մատակարարման հարցում։
Tasnim-ի հետ հարցազրույցում գեներալ Աշտիանին նկարագրել է Վենեսուելան որպես «մեծ պետություն, որը գտնվում է զգայուն տարածաշրջանում և որի հետ Իրանը երկար տարիների ընթացքում նախագահների մակարդակով սերտ հարաբերություններ է պաշտպանում»։
Գեներալն ասել է, որ Իրանի պաշտպանության նախարարությունը, որը կառավարում է Իրանի և Վենեսուելայի համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի գործունեությունը, լատինաամերիկյան այդ պետությանը ներքին տարբեր հնարավորություններ տրամադրելու ծրագրեր է մշակում, այդ թվում՝ անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում։
«Մենք սահմանափակումներ չենք դնում այլ երկրներին տեխնիկա (ռազմական) մատակարարելու հարցում։ Մենք կապի մեջ ենք բոլոր երկրների հետ և ակտիվորեն պաշտպանում ենք այդպիսի հարաբերությունները։ Մենք, անկասկած, կօգնենք ցանկացած երկրի, որը հավատարիմ է միջազգային շահերի, անվտանգության և խաղաղության պաշտպանությանը և հոգ է տանում ամբողջ աշխարհի ընդհանուր անվտանգության մասին»,- ասել է նա։
2022-ի հունիսին Իրանի և Վենեսուելայի նախագահները Թեհրանում համաձայնագիր են ստորագրել 20 տարի ժամկետով գործընկերության մասին, որն ուղղված է տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը։

Подчеркнув тесное сотрудничество Ирана с Венесуэлой в области обороны и безопасности, министр обороны Ирана бригадный генерал Мохаммад Реза Аштиани заявил, что Тегеран не устанавливает никаких ограничений на поставки оружия странам, которые привержены миру и безопасности во всем мире.
В интервью Tasnim генерал Аштиани описал Венесуэлу как «великое государство, которое расположено в чувствительном регионе и с которым Иран поддерживает тесные отношения на уровне президентов в течение многих лет»
Генерал сказал, что Министерство обороны Ирана, которое координирует деятельность совместной экономической комиссии Ирана и Венесуэлы, разрабатывает планы по предоставлению латиноамериканскому государству различных внутренних возможностей, например, в сферах безопасности и обороны.
«Мы не сталкиваемся ни с какими ограничениями в отношении поставок (военной) техники другим странам. Мы находимся в контакте со всеми странами и активно поддерживаем такие отношения. Мы, безусловно, помогли бы любой стране, которая привержена защите международных интересов, безопасности и мира и заботится об общей безопасности во всем мире», - сказал он.
В июне 2022 года президенты Ирана и Венесуэлы подписали в Тегеране соглашение о партнерстве сроком на 20 лет, направленное на развитие сотрудничества в различных областях.