Այս շաբաթ միլիարդատեր Իլոն Մասկի փաստաբանները հայց են ներկայացրել իրավաբանական այն ընկերության դեմ, որը ներկայացնում էր Twitter-ի շահերը, երբ Մասկը փորձում էր ընկերությունը մասնավորեցնել անցյալում՝ հավաստիացնելով, որ ընկերությունը չափից մեծ վճար է վերցրել իր աշխատանքի դիմաց, տեղեկացրել է CNBC-ն։
Wachtell, Lipton, Rosen, and Katz ընկերությունը, որը ներկայացնում էր Twitter-ի շահերը մինչեւ Մասկի կողմից ձեռք բերվելը, ներկայացրել է 90 մլն դոլարի հաշիվ «վերջին պահին»։
Wachtell-ը ներկայացրել է Twitter-ի շահերն այն բանից հետո, երբ Մասկը հրաժարվել է Twitter-ը 44 մլրդ դոլարով մասնավոր ընկերություն դարձնելու իր որոշումից։ Իրավաբանական ընկերությունն օգնել է փակել գործարքը 2022թ. նոյեմբերին եւ ստացել է 90 մլն դոլարի հոնորար գործարքի ապահովման համար։
Twitter-ի հոլդինգային X Corp. ընկերությունը պահանջում է վերադարձնել այդ ավելորդ հոնորարը։ Մասկի ընկերությունը ներկայացնում է Reid Collins & Tsai-ն՝ ընկերություն, որը գտնվում է Օսթինում (Տեխասի նահանգ)։
Մասկն արդեն քանիցս փորձում է խանգարել Twitter-ի մատակարարներին ստանալ փողը, նշել են ԶԼՄ-ները։ Այն բանից հետո, երբ Մասկն սկսեց գլխավորել Twitter-ը՝ 13 մլրդ դոլարի պարտքով բեռնելով նրան, ընկերությանը դատի են տվել առնվազն 26 անգամ մատակարարներին վճարելու համար, վկայում են Plainsite-ի իրավաբանական փաստաթղթերը։ Ընկերությունը դադարել է վճարել Սան Ֆրանցիսկոյի կենտրոնատեղիի վարձը, հրաժարվել է վճարել Google-ին իր ամպային ենթակառուցվածքն օգտագործելու համար։
Վերջին հայցը ներկայացվել է ԱՄՆ առաջատար իրավաբանական ընկերություններից մեկի դեմ։ Wachtell-ը, որը ներկայացրել է տասնյակ ընկերությունների եւ ներդրումային ֆոնդերի շահերը նման գործարքներում, Twitter-ին առաջարկել է իր ներկայացուցչությունը 2022թ. հունիսին։

На этой неделе адвокаты миллиардера Илона Маска подали иск против юридической фирмы, которая представляла интересы его компании Twitter, когда Маск пытался сделать компанию частной в прошлом году, утверждая, что фирма взяла слишком большую плату за свою работу, передает CNBC.
В иске говорится, что фирма Wachtell, Lipton, Rosen, and Katz, которая представляла интересы Twitter до приобретения компании Маском, выставила счет на 90 миллионов долларов «в последнюю минуту».
Wachtell представляла интересы Twitter после того, как Маск отказался от своего первоначального предложения сделать Twitter частной компанией за 44 миллиарда долларов. Юридическая фирма помогла закрыть сделку в ноябре 2022 года и получила гонорар в размере 90 миллионов долларов за свою работу по обеспечению сделки, которая была предложена со значительной премией к публичной рыночной оценке Twitter.
X Corp., холдинговая компания Twitter, требует возврата «любого связанного с этим излишнего гонорара» и гонораров адвокатов, связанных с судебными издержками. Компанию Маска представляет Reid Collins & Tsai, фирма, расположенная в Остине, штат Техас.
Маск уже не в первый раз пытается помешать поставщикам Twitter получить деньги, отмечает СМИ. После того, как Маск возглавил Twitter, нагрузив его долгами в размере 13 миллиардов долларов, на компанию подавали в суд по меньшей мере 26 раз за неуплату поставщикам, согласно онлайновой базе данных юридических документов Plainsite. Компания перестала платить за аренду своей штаб-квартиры в Сан-Франциско и, по сообщениям, отказывалась платить Google за использование своей облачной инфраструктуры.
Последний иск подан против одной из ведущих юридических фирм США. Wachtell, которая представляла интересы десятков компаний и инвестиционных фондов в подобных сделках, предложила Twitter свое представительство в июне 2022 года.