Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինային կտրամադրի ավելի քան 70 մարտական ​​և լոգիստիկ մեքենա, հազարավոր Challenger 2 տանկեր և 50 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ արժողությամբ սարքավորումների վերանորոգում, հայտնում է Reuters-ը։
Մեծ Բրիտանիան նաև հայտարարել է, որ G7-ի երկրները չորեքշաբթի կստորագրեն նոր շրջանակ, որը ներառում է երկարաժամկետ, երկկողմ պարտավորություններ Ուկրաինայի անվտանգության նկատմամբ, որը մանրամասն կներկայացվի ավելի ուշ:
ՆԱՏՕ-ի առաջնորդների գագաթնաժողովը բացվել է երեքշաբթի Վիլնյուսում՝ ռուսական օկուպացիոն ուժերի դեմ ուկրաինական հակահարձակման ֆոնին:
Երեքշաբթի ՆԱՏՕ-ի ղեկավարներն ասել են, որ Ուկրաինան պետք է կարողանա ապագայում միանալ ռազմական դաշինքին, սակայն անմիջապես հրավեր չեն ուղարկել Կիևին, ինչը զայրացրել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին:
«ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ուղղությամբ Ուկրաինայի առաջընթացին աջակցելը, ինչպես նաև պաշտոնական, բազմակողմ և երկկողմանի համաձայնագրերը և ՆԱՏՕ-ի անդամների ճնշող աջակցությունը, հզոր ուղերձ կուղարկեն նախագահ Պուտինին և կվերադարձնեն խաղաղությունը Եվրոպա»,- ասվում է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է այսօր առավոտյան:
Սունակը կաջակցի ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության ընթացակարգի պարզեցմանը, հայտարարել են Լոնդոնում։
Օգնության փաթեթի հետ մեկտեղ Մեծ Բրիտանիան նաև կսկսի ՆԱՏՕ-ի գլխավորած նախագիծը՝ ուկրաինացի զինվորների համար բժշկական վերականգնողական կենտրոն ստեղծելու համար, որը ֆինանսավորվում է Ուկրաինային ՆԱՏՕ-ի համապարփակ օգնության փաթեթի շրջանակներում:

Правительство Великобритании сообщило, что оно поставит Украине более 70 боевых машин и машин тылового обеспечения, тысячи снарядов для танков «Челленджер 2» и вспомогательные средства для ремонта техники на сумму 50 миллионов фунтов стерлингов, сообщает Reuters.
Великобритания также заявила, что страны «Большой семерки», как ожидается, в среду подпишут новую рамочную программу, предусматривающую долгосрочные, двусторонние обязательства по обеспечению безопасности Украины, которые будут подробнее изложены чуть позднее.
Саммит лидеров НАТО открылся во вторник в Вильнюсе на фоне украинского контрнаступления против российских оккупационных сил.
Во вторник лидеры НАТО заявили, что Украина должна иметь возможность присоединиться к военному альянсу в будущем, но не направили Киеву немедленного приглашения, что возмутило президента Украины Владимира Зеленского.
«Поддержка прогресса Украины на пути к членству в НАТО вкупе с официальными, многосторонними и двусторонними соглашениями и подавляющей поддержкой членов НАТО направит мощный сигнал президенту Путину и вернет мир в Европу», – говорится в заявлении премьер-министра Великобритании Риши Сунака, опубликованном в среду утром.
Сунак поддержит упрощение процедуры вступления Украины в НАТО, заявили в Лондоне.
Наряду с пакетом помощи Великобритания также запустит по линии НАТО проект по созданию медицинского реабилитационного центра для украинских солдат, финансирование которого будет осуществляться в рамках Комплексного пакета помощи НАТО для Украины.