ԱՄՆ նախագահի որդին՝ Հանթեր Բայդենը, եւ նրա գործընկերները 2014-2016թթ. փորձել են օգնել ուկրաինական Burisma Holdings էներգետիկ ընկերության  հիմնադիրներից մեկին՝ Նիկոլայ Զլոչեւսկուն ամերիկյան վիզա ստանալ, տեղեկացրել է The Daily Caller պորտալը։
Պորտալի լրագրողները ծանոթացել են Հանթեր Բայդենի նոութբուքի էլեկտրոնային նամակներին, որոնք իբր հաստատում են «Զլոչեւսկու համար վիզա ստանալու համաձայնեցված փորձերն այն ժամանակ, երբ Ուկրաինայի իշխանությունները կոռուպցիայի վերաբերյալ հետաքննություն էին իրականացնում նրա հանդեպ»։ Հրապարակման մեջ նշվել է, որ պետդեպարտամենտը չեղարկել է Զլոչեւսկու վիզան 2014թ.։
ԱՄՆ Կոնգրեսի հանրապետականներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (ՀԴԲ) ունի փաստաթղթեր, որոնք կարող են վկայել Բայդենի եւ նրա ընտանիքի մասնակցությունը կաշառակերությանը։ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Մարջորի Թեյլոր-Գրինը (հանրապետական Ջորջիայի նահանգից), որը ծանոթացել էր այդ փաստաթղթերին, The Daily Caller-ին տեղեկացրել է, որ դրանք վերաբերում են Զլոչեւսկուն։ Նա իբր ՀԴԲ իրազեկիչներից մեկի հետ քննարկել է «Բայդեններին 10 մլն դոլարի կաշառք տալու» հարցը։
Փորձագետները, ըստ պորտալի, կարծում են, որ Հանթեր Բայդենի այս գործունեությունը կարելի է համարել լոբբիստական, որը պահանջում է նախնական գրանցում։ Փորձագետների կարծիքով՝ այդ դեպքում կարող էին կատարվել ամերիկյան այն օրենքի խախտումներ, որի համաձայն՝ օտարերկրյա գործակալները պետք է գրանցվեն ԱՄՆ-ում։
Հրապարակման մեջ նշվել է, որ Զլոչեւսկուն, որը եղել է Ուկրաինայի բնապահպանության եւ բնական պաշարների նախարարը, Հանթեր Բայդենին են ներկայացրել որպես «Burisma»-ի խոշոր բաժնետեր»։ Բայդենի որդին այդ ժամանակ ուկրաինական այդ ընկերության վարչության կազմում էր։ Ըստ պորտալի՝ Հանթեր Բայդենը նաեւ փորձել է օգնել Զլոչեւսկուն մեքսիկական վիզա ստանալու հարցում։ Ինչպես վկայում է The Daily Caller-ի հոդվածը, Զլոչեւսկու ներկայացուցիչը դժգոհություն է հայտնել այդ օգնության հարցում «շոշափելի արդյունքների» բացակայությունից։ Հրապարակման մեջ չի նշվել, թե արդյոք ուկրաինացի գործարարի համար արդյունավետ է եղել Հանթեր Բայդենի օգնությունը վիզա ստանալու հարցում։

Сын президента США Хантер Байден и его деловые партнеры в 2014-2016 годах пытались содействовать одному из основателей украинской энергетической компании Burisma Holdings Николаю Злочевскому в получении въездной американской визы, сообщил портал The Daily Caller.
Его журналисты ознакомились с электронными письмами с ноутбука Хантера Байдена, которые якобы подтверждают «согласованные попытки получить визу для Злочевского в то время, когда украинские власти проводили расследование в отношении него по делу о коррупции». В публикации отмечается, что Госдепартамент аннулировал визу Злочевского в 2014 году.
Республиканцы в Конгрессе США ранее заявляли, что Федеральное бюро расследований (ФБР) располагает документами, которые могут свидетельствовать о причастности действующего американского президента Джо Байдена и его семьи к взяточничеству. Член Палаты представителей Конгресса США Марджори Тейлор-Грин (республиканка от штата Джорджия), которая ранее в числе других законодателей ознакомилась с этими документами, сообщила The Daily Caller, что они касаются Злочевского. Он якобы обсуждал с одним из информаторов ФБР «дачу Байденам взятки в размере $10 млн».
Портал приводит мнение экспертов, которые считают, что содействие в получении визы, якобы оказанное Злочевскому Хантером Байденом и его деловыми партнерами, можно считать лоббистской деятельностью, требующей предварительной регистрации. Кроме того, эксперты допускают, что в этом случае могли иметь место нарушения американского закона, согласно которому иностранные агенты должны в США регистрироваться.
В публикации отмечается, что Злочевского, который ранее являлся министром экологии и природных ресурсов Украины, представили Хантеру Байдену как «крупного держателя акций Burisma». Сын Джо Байдена в то время входил в правление этой украинской компании. По сведениям портала, Хантер Байден также пытался помочь Злочевскому в получении мексиканской визы. Как следует из статьи The Daily Caller, представитель Злочевского выражал недовольство «отсутствием ощутимых результатов» такого содействия. В материале не уточняется, была ли в итоге полезна украинскому бизнесмену помощь со стороны Хантера Байдена в получении виз.