Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր՝ հուլիսի 14-ին, հայտարարել է, որ սպասում է Եվրամիության արձագանքին՝ Թուրքիայի համար առանց վիզայի ռեժիմին անցնելու և անդամակցության բանակցությունների վերսկսման վերաբերյալ։
«Հիմա մենք սպասում ենք Եվրամիության արձագանքին։ Վիլնյուսում [ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում] մենք մանրամասն քննարկեցինք այդ հարցերը և շարունակում ենք քննարկել ԵՄ անդամ բոլոր երկրների ղեկավարների հետ։ Մենք բոլորի հետ այս հանդիպումներն անցկացրինք և ասացինք, որ ցանկանում ենք Թուրքիայի նկատմամբ դրական քայլերի ականատես լինել, որին 52 տարի ստիպել են սպասել ԵՄ-ի դռան մոտ»,- Ստամբուլում լրագրողներին ասել է Էրդողանը՝ պատասխանելով վիզայի ազատականացման եւ եվրաինտեգրման վերականգնման վերաբերյալ հարցերին, հայտնում է A Haber-ը։
Թուրքական իշխանությունները նախապես հայտարարել էին, որ Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին նդամկցության հայտի հաստատման հիմնական պայմանը, որը նա ներկայացրել է 2022 թվականի մայիսին, պետք է լինի ահաբեկչության դեմ պայքարի Մադրիդյան հուշագրի պարտավորությունների կատարումը։ Այնուամենայնիվ, նախքան ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին թռչելը, Թուրքիայի ղեկավարն ասել է, որ Թուրքիան կաջակցի դաշինքին միանալու Շվեդիայի հայտին՝ Անկարայի ԵՄ անդամակցության խոչընդոտները վերացնելու դիմաց։
Եվրոպացի առաջնորդների և ԵՄ ղեկավարության հետ Էրդողանի շփումների արդյունքում որոշ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին Թուրքիայի եվրաինտեգրման գործընթացն ակտիվացնելու վերաբերյալ։ Մասնավորապես, այս հարցում Թուրքիայի առաջնային նպատակներից են վիզաների վերացումը և համագործակցությունը ԵՄ Մաքսային միության շրջանակներում։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в пятницу, что ждет от Евросоюза ответа по поводу перехода к безвизовому режиму для Турции и оживления переговоров о вступлении.
«Сейчас мы ждем поступления ответа от Евросоюза. В Вильнюсе [на полях саммита НАТО] мы подробно обсуждали и обсуждаем эти вопросы с лидерами всех стран - членов ЕС. Мы провели эти встречи со всеми ними и сказали, что хотим, чтобы были сделаны позитивные шаги в сторону Турции, которую 52 года заставляют ждать у дверей», - сказал он в пятницу журналистам в Стамбуле, отвечая на вопрос о перспективах визовой либерализации и возобновления евроинтеграции, сообщает A Haber.
Власти Турции ранее заявляли, что основным условием для одобрения заявки Швеции в НАТО, которую она подала в мае 2022 года, должно стать выполнение обязательств Мадридского меморандума о борьбе с терроризмом. Однако перед вылетом на саммит НАТО турецкий лидер заявил, что Турция поддержит заявку Швеции на вступление в альянс в обмен на снятие преград для членства в Евросоюзе Анкары.
По итогам контактов Эрдогана с европейскими лидерами и руководством ЕС были достигнуты некоторые договоренности об активизации процесса евроинтеграции Турции. В частности, в числе первоочередных целей Турции в этом вопросе - отмена виз и сотрудничество в рамках Таможенного союза ЕС.