Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը 2022թ. մոտ 136,5 հազար եվրո է ծախսել ոճաբանի ծառայությունների համար, նա մասնագետին օրական ֆիքսված 8 925 եվրո է վճարել։ Այս մասին տեղեկացրել է Bild թերթը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ 2023թ. առաջին կիսամյակում Գերմանիայի կառավարությունն, ի հաշիվ հարկատուների, վարսահարդարների, վիզաժիստների, կոսմետոլոգների եւ լուսանկարիչների ծառայությունների համար վճարել են մոտ 500 հազար եվրո։
Ինչպես կարծում է Քրիստիան Հիլգրուբերը, որի խոսքեր մեջբերել է թերթը, դաշնային կառավարության այդ ծախսերը «կասկածելի են իրավաբանական տեսանկյունից» եւ «քաղաքական առումով այլանդակություն են»։
Նա խորհուրդ է տվել Գերմանիայի կառավարությանն «ավելի քիչ ուշադրություն հատկացնել հասարակության հետ իրեց կապերի արտաքին դրսեւորումներին եւ ավելի շատ՝ իրենց հաղորդումների ձեւին ու բովանդակությանը»։

Глава МИД ФРГ Анналена Бербок потратила на услуги стилиста за 2022 год около €136,5 тыс., она платила специалисту фиксированную ставку в размере €8 925 в день. Об этом сообщила газета Bild.
По ее информации, помимо прошлогодней статистики, за первую половину 2023 года возлагаемые на налогоплательщиков расходы кабинета министров Германии на услуги парикмахеров, визажистов, косметологов и фотографов составили около €500 тыс.
Как считает Кристиан Хиллгрубер, чьи слова приводит газета, подобные расходы федерального правительства являются «сомнительными с юридической точки зрения» и «политически уродливыми».
Он посоветовал правительству Германии «уделять меньше внимания внешним проявлениям в своих связях с общественностью и больше - форме и содержанию своих сообщений».