Իրանը պետք է առավելագույն տրամադրվածություն ցուցաբերի միջազգային հանրության հետ համագործակցելու ատոմային խնդիրների լուծման գործում: Այդ մասին նախօրեին՝ նոյեմբերի 2-ին հայտարարել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Մուհամեդ ալ-Բարադեին, կոչ անելով Իրանին չձգձգել իր ղեկավարած կազմակերպության՝ այլ երրներում իրանական ուրանը հարստացնելու առաջարկին պատասխանելու գործընթացը:
Ինչպես հայտնել է ՄԱԳԱՏԵ-ի ղեկավարը, հանդես գալով Նյու-Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից, գործակալության նախագիծը կողմերին առանձնահատուկ հնարավորություն է տալիս խուսափել հակամարտությունից:
Միեւնույն ժամանակ Բարադեին ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքը տեսնում է ոչ Իրանի մեկուսացումն ու նրա նկատմամբ ուժի կիրառումը: Իրանական ատոմային խնդրի լուծման համար, նրա խոսքերով, նախատեսելի են դիվանագիտական ուղին եւ բանակցությունները:
ՄԱԳԱՏԵ-ն, Բարադեիի խոսքերով, ձգտում է բացել Իրանի եւ միջազգային հանրության միջեւ համընդգրկուն եւ առարկայական երկխոսության դուռը, քանի որ «դրված է կողմերի միջեւ փոխադարձ երաշխիքների հարցը»,- հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն իր հերթին հայտարարել է, թե ԱՄՆ-ը մտադիր չէ փոխել որեւէ պահանջ առաջարկների նախագծում: «Մենք կոչ ենք անում Իրանին ընդունել համաձայնագիրը առաջարկված տարբերակով»,- ըստ Reuters-ի՝ հայտարարել է Քլինթոնը Մարաքեշ քաղաքում կայացած ասուլիսի ընթացքում:
«ՌԻԱ-Նովոստի»-ի տվյալներով, Ֆրանսիայի արտգործնախարար Բեռնար Կուշներն ընդգծել է, թե Թեհրանի վարած ձգձգման քաղաքականությունն անընդունելի է: Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի խոսքերով, իրանական ատոմային ծրագրի «վեցյակը» չ ընդունի Իրանի՝ ատոմային վառելիքի առաքման վերաբերյալ պատասխանը, ինչն ավելի է ձգձգում բակացային գործընթացը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԳԱՏԵն հոկտեմբերի 21-ին Վիեննայում Իրանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ առաջարկների փաթեթ է մշակել թեհրանյան հետազոտական ռեկատորին ատոմային վառելիք մատակակարելու վերաբերյալ: Մոսկվան, Փարիզն ու Վաշինգտոնը հոկտեմբերի 23-ին հայտարարեցին իրենց դրական վերաբերմունքի մասին: ՄԱԳԱՏԵի նախաձեռնությունները նախատեսում է, որ Իրան առաքվելիք օտարերկրյա ատոմային վառելիքի հումք է ծառայելու Նաթանզեում ցածրահարստացված 1,2 տոննա ուրանը, որը հատսցավելու է Ռուսաստանում, իսկ Ֆրանսիայում վառելիքային հավքաման է ենթարկվելու:

Иран должен проявлять максимальный настрой на сотрудничество с мировым сообществом в решении ядерной проблемы. Об этом заявил накануне, 2 ноября, Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Мухаммед аль-Барадеи, призвав Тегеран не тянуть с ответом на предложения возглавляемой им организации относительно возможности дообогащения иранского урана в других странах.
Как заявил глава МАГАТЭ, выступая накануне с трибуны Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке, план Агентства дает уникальную возможность обеим сторонам избежать конфронтации.
В то же время Барадеи подчеркнул, что выходом из сложившейся ситуации видит не изоляцию и силу в отношениях с Ираном. Для решения иранской ядерной проблемы, по его словам, предпочтителен дипломатический путь и переговоры.
МАГАТЭ, по словам Барадеи, стремится открыть путь к всеобъемлющему и существенному диалогу между Ираном и международным сообществом, поскольку «на карту поставлен вопрос взаимных гарантий между сторонами», сообщает ИТАР-ТАСС.
Госсекретарь США Хиллари Клинтон в свою очередь, заявила, что США не намерены со своей стороны менять какие-либо условия в проекте предложений.
«Мы призываем Иран принять соглашение в предложенном виде»,- заявила Клинтон на пресс-конференции в городе Марракеш, сообщает Reuters.
По данным РИА «Новости», министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер подчеркнул, что тактика затягивания со стороны Тегерана недопустима. По словам главы внешнеполитического ведомства Франции, «шестерка» по иранской ядерной программе не примет ответ Ирана о поставках ядерного топлива, который лишь затягивает переговорный процесс.
Напомним, МАГАТЭ на встрече 21 октября в Вене при участии Ирана, Франции, России и США разработало пакет предложений о поставках ядерного топлива для тегеранского исследовательского реактора. Москва, Париж и Вашингтон 23 октября заявили о своем одобрении предложений атомного агентства. Инициативы МАГАТЭ предусматривают, что исходным материалом для планируемого к поставкам в Иран зарубежного ядерного топлива послужат 1,2 тонны наработанного на предприятии в Натанзе низкообогащенного урана, который будет дообогащен в России, а затем во Франции будут изготовлены топливные сборки.