Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը Սլովակիայում հայտնել է, որ Թուրքիայի Եվրամիության անդամակցությանը այլընտրանք չկա, ինչպես նաեւ անդրադարձել Հայաստանի հետ հարաբերություններին։ Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Gercekgundem կայքէջը։
Պաշտոնական այցով Սլովակիայում գտնվող Թուրքիայի նախագահը ստացել է Բրատիսլավայի ամենահեղինակավոր՝ Comenius համալսարանի ոսկե մեդալը։ Համալսարանի դասախոսական կազմի եւ ուսանողների առաջ՝ Գյուլի ելույթի հիմնական թեման եղել է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը եւ Եվրամիության հետ հարաբերությունները։ Նախագահ Գյուլը տեղեկացրել է, որ Կովկասում խաղաղության եւ կայունության ապահովման համար առաջարկել են ստեղծել Կովկասի համագործակցության պլատֆորմ, իսկ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքներ են կատարվում։ Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ Պակիստանի եւ Աֆղանստանի հետ Թուրքիային խոր պատմական հարաբերություններ են կապում եւ առաջարկել է Աֆղանստանի եւ Պակիստանի միջեւ վստահությունը վերականգնելու համար եռակողմ համաժողով սկսել։
Թուրքիայի նախագահը, անդրադառնալով Թուրքիայի ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացին, նշել է, որ Թուրքիան շրջվել է դեպի Արեւմուտք եւ Եվրամիության անդամակցության բանակցությունները վճռականորեն շարունակվելու են ու չպետք է մոռանալ Եվրամիությանը Թուրքիայի ցուցաբերած աջակցությունը։ Գյուլը տեսականորեն համոզված էր, որ մեծ երկրների համար անդամակցության գործընթացը դժվար է լինելու եւ այդ նկատի ունենալով էլ շարունակելու է բանակցությունները։
Թուրքիայի նախագահը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ Սլովակիայի վարչապետի եւ խորհրդարանի նախագահի հետ՝ որոնք փակ են եղել մամուլի համար։

Membership of Turkey to EU has no alternative, Turkish President Abdullah Gul stated in the course if his visit to Slovakia. Gul got golden medal from the Comenius University – the most authoritative in Bratislava. In his speech to teaching staff and students Gul made a point of Turkish foreign policy and Turkey-EU relations, Turkish Gercekgundem website reports.
Turkey initiated the creation of Caucasian Security Platform for the establishment of peace and stability in Caucasus, Gul outlined, adding that the work towards Armenia-Turkey normalization is underway. Turkish President also noted Turkey has deep historic ties with Afghanistan and Pakistan and offered to launch a trilateral congress to restore confidence between Afghanistan and Pakistan.
Referring to Turkey’s membership to EU, Gul said Turkey turned to the West and talks on its EU membership will resolutely continue. Europe should not forget Turkey’s support to EU, Gul underlined adding the EU joining process will be rather difficult for great countries. However, Turkey will progress negotiations in this framework.
Turkish President also had closed-door meetings with Slovakian Prime Minister and Speaker of the Parliament.