Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շաբաթ օրը Ստամբուլում պաղեստինամետ մեծ ցույցի ժամանակ ասել է, որ Իսրայելը դատապարտված է մենակ մնալու` ՄԱԿ-ում Գազայի հատվածի վերաբերյալ բանաձևի քվեարկության ֆոնին, և հարց է տվել, թե արդյոք Արևմուտքը ցանկանում է «խաչի և կիսալուսնի» պատերազմ:
Ավելի վաղ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել էր արաբական երկրների բանաձեւը, որը կոչ էր անում անհապաղ զինադադար հաստատել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում, որը կտանի ռազմական գործողությունների դադարեցմանը։ Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 120 երկիր, դեմ՝ 14, ձեռնպահ՝ 45։
«Արևմուտք, ես դիմում եմ ձեզ։ Դուք ցանկանու՞մ եք նոր պատերազմ սկսել խաչի և կիսալուսնի միջև։ Եթե սրա համար նման ջանքեր եք գործադրում, ուրեմն իմացեք, որ այս ժողովուրդը չի մահացել, նա ամուր կանգնած է իր ոտքերի վրա։ Մենք լցված ենք նույն վճռականությամբ, ինչ Լիբիայում, Ղարաբաղում, իմացեք, որ մենք նույնն ենք Մերձավոր Արևելքում»,- հանրահավաքի ժամանակ ասել է Էրդողանը՝ պաղեստինյան քեֆիեհը վզին դրած: Նրա խոսքով՝ Աթաթուրքի անվան օդանավակայանում հանրահավաքի մասնակիցների թիվը կազմել է մոտ 1,5 միլիոն։
Մեկնաբանելով ՄԱԿ-ում քվեարկությունը՝ Էրդողանը նշել է, որ միայն «13-14 երկրներ են աջակցել Իսրայելի դիրքորոշմանը»։ «Ուրեմն, Իսրայել, դու դատապարտված ես աշխարհում մենակ մնալու, և սրանից հետո ինչ էլ անես, դատապարտված ես լինելու։ ՄԱԿ-ը լավ քայլ արեց՝ ընդունելով այս բանաձեւը»,- նշել է Թուրքիայի նախագահը։ Էրդողանը դժգոհել է ընդդիմության անդամներից, ովքեր ՀԱՄԱՍ-ին ահաբեկիչներ են համարում և նրանցից, ովքեր քվեարկում են այդ քաղաքական գործիչների օգտին։ Նա կրկնեց, որ, իր կարծիքով, Իսրայելն է իրեն խմբավորման նման պահում, իսկ ՀԱՄԱՍ-ն ահաբեկիչներ չեն։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на масштабном пропалестинском митинге в Стамбуле в субботу заявил, что Израиль обречен на одиночество на фоне голосования в ООН по резолюции о секторе Газа, и задался вопросом, хочет ли Запад войны «креста с полумесяцем».
Ранее Генассамблея ООН приняла резолюцию арабских стран с призывом к немедленному перемирию в зоне палестино-израильского конфликта, ведущему к прекращению боевых действий. За документ проголосовали 120 стран, 14 были против, 45 воздержались.
«Запад, к вам обращаюсь! Вы хотите разжечь новую войну между крестом и полумесяцем? Если вы прилагаете для этого такие усилия, то знайте – этот народ не умер, он крепко стоит на ногах. Мы преисполнены той же решимости, что и в Ливии, в Карабахе, знайте – мы таковы и на Ближнем Востоке», - заявил Эрдоган с палестинской куфией на шее на митинге. По его словам, число участников митинга в аэропорту Ататюрка составило около 1,5 миллиона.
Комментируя голосование в ООН, Эрдоган отметил, что лишь «13-14 стран поддержали позицию Израиля». «Так что, Израиль, ты обречен на одиночество в мире и после этого будешь обречен, чтобы ты ни делал. ООН сделала хороший шаг, приняв эту резолюцию», - отметил турецкий президент. Эрдоган посетовал на оппозиционеров, считающих ХАМАС террористами, и на тех, кто голосует за этих политиков. Он повторил, что, по его мнению, именно Израиль ведет себя как группировка, а ХАМАС не являются террористами.