Ռազմական գործողությունների և պայթյունի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունից ՀՀ տեղափոխված 113 անձ շարունակում է բուժումը տարբեր բժշկական կենտրոններում։ Նրանցից 11-ի վիճակը ծանր է, 3-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ 19 պացիենտ շարունակում են իր բուժումն արտասահմանում, նրանց բոլորի մոտ նկատվում է վիճակի դրական դինամիկա։ Կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը։
Նա նշեց, որ վերջին շաբաթների ընթացքում 100-ից ավելի բուժառու է դուրս գրվել լավացումով, սակայն շարունակում են գտնվել բժշկական, ամբուլատոր հսկողության տակ։
Հայաստանում ծնվել է արցախցի 120 երեխա, 67-ը Երևանում, 53-ը՝ մարզերում։
Նա նաև հայտարարեց, որ արդեն վերապատրաստվել են 590 բուժաշխատողներ, բժշկական տարբեր կենտրոններում աշխատանքի են անցել 70-ից ավելի բուժաշխատողներ։ Մարզերում այս պահին առկա է 273 ավագ, 59 միջին բուժաշխատողի թափուր հաստիք։

A total of 113 people who were forcibly displaced from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia as a result of military operations by Azerbaijan and the explosion in Karabakh continue to receive treatment in various medical centers in Armenia. Deputy Health Minister Artak Jumayan announced this at the press briefing in the Armenian government.
He added that 11 of them are in severe condition, 3 others are in critical condition, and 19 other patients continue their treatment abroad, and positive dynamics of their condition is observed in all of them.
Jumayan noted that over 100 medical patients who were forcibly displaced from Karabakh to Armenia have been discharged from Armenia’s hospitals in recent weeks, but they continue to be under medical and outpatient supervision.
In addition, 120 babies were born so far in families who forcibly moved from Karabakh to Armenia; 67 of these babies were in capital Yerevan, and 53—in the provinces.