Հայերը 2009 թվականին ավելի շատ են այցելել Անթալիա՝ չնայած Հայ հեղափոխական դաշնակցության ակցիաներին՝ ընդդեմ Անթալիայում հանգստանալու։ Անթալիայում աճել է նաեւ ռուս զբոսաշրջիկների թիվը՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Antlyahaber կայքէջը։
Չնայած համաշխարհային ճգնաժամին՝ Անթալիա այցելող ռուսների քանակը այս տարվա 10 ամսա տվյալներով անցել է 2 միլիոնը։ Ռուս հանգստացողները դա հիմնականում հիմնավորում են ցածր գներով եւ սպասարկման բարձր մակարդակով։ Անթալիայում Ռուսաստանի հյուպատոս Հասանովը նշել է, որ Անթալիայում ապրում է մոտ 10 հազար ՌԴ քաղաքացի։
Անթալիայի Տուրիզմի եւ մշակույթի վարչության տվյալներով՝ այս տարի Անթալիա այցելողների թիվը նվազել է 3.6 տոկոսով՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, եւ կազմել է 8 միլիոն 282 հազար զբոսաշրջիկ։
Ավանդաբար Անթալիա այցելողների քանակով առաջին տեղում էին գերմանացիները, սակայն այս տարի ռուսները դարձան առաջինը՝ թողնելով գերմանացիներին երկրորդ տեղում։ Հայտնի պատճառներով հատկապես նվազել է Իսրայելից Անթալի եկող զբոսաշրջիկների քանակը։
Այս տարի Անթալիա եկողների մեջ աճ են գրանցել հետեւյալ երկրների քաղաքացիները՝ անգլիացիները, ավստրիացիները, ֆրանսիացիները, սլովակները, իրանցիները եւ հայաստանցիները։

В 2009 году турецкий курортный город Анталия пользовался еще большей популярностью среди армян, чем за прошлые годы. На тенденцию, видимо, не повлияли даже призывы Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» воздержаться от подобных поездок.
В то же время, как сообщает источник, армяне на этот раз не лидируют среди любителей турецкого города, их в этом году обошли россияне. Несмотря на всемирный финансовый кризис, как сообщает Antlyahaber, число россиян, посетивших Анталию, по итогам 10 месяцев превысило 2 миллиона.
По словам российского консула в Анталии Мирджалола Хусанова, здесь проживают около 10 тысяч граждан России.
При этом, по данным управления по вопросам туризма и культуры города, за январь-октябрь текущего года, по сравнению с аналогичным периодом 2008 года, число посетителей курорта снизилось на 3,6%, составив 8 млн. 282 тыс. человек.
Отметим, что в результате турецко-израильских политических разногласий, в этом году резко уменьшилось число израильских туристов, проводящих отдых в Анталии.