1957թ-ից ի վեր առաջին անգամ Գերմանիայի կանցլերը ելույթ ունեցավ ԱՄՆ կոնգրեսում։ Իտալական Corriere della Sera-ն հայտնում է, որ ելույթ ունենալով ամերիկյան խորհրդարանի երկու պալատների առջեւ՝ Անգելա Մերկելը երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ին։
Մերկելը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկյան բարեկամներին եւ համախոհներին՝ խոսելով գերմանացիների երազանքների մասին, որ իրականություն են դարձել։ «Մենք՝ գերմանացիներս, գիտենք, թե որքան ենք ձեզ պարտական»,- հայտարարել է նա։ Մերկելը հիշեցրել է, որ 1948-1949թթ. ամերիկացիները օդային կամուրջ էին կազմակերպել, որը Արեւմտյան Բեռլինը փրկեց մեկուսացումից , իսկ դրանից հետո տասնամյակներ շարունակ ամերիկացի զինվորները գտնվում էին գերմանական հողում։ Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել Ջոն Քենեդիին այն խոսքի համար, թե նա բեռլինցի է, Ռոնալդ Ռեյգանին, ով պահանջեց Միխայիլ Գորբաչովին խորտակել Բեռլինյան պատը, Ջորջ Բուշ ավագին, ով Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի եւ Խորհրդային Միության կամքին հակառակ, «կանաչ լույս» տվեց Հելմուտ Կոլին եւ բացեց Գերմանիայի վերամիավորման ճանապարհը։
Ամերիկացի պառլամենտականները ծափահարել են Գերմանիայի առաջնորդին, ով ուզում է ղեկավար դառնալ միասնական Եվրոպայի համար, երբ նա, դիմելով Իրանին ու անդրադառնալով նրա միջուկային ոլորտի ծրագրերին, հայտարարել է. «Իսրայելի անվտանգությունը, իմ կարծիքով, քննարկման չի ենթարկվում»։

Впервые с 1957 года состоялось выступление канцлера ФРГ в Конгрессе США. Выступая перед обеими палатами американского парламента, канцлер ФРГ Ангела Меркель выразила благодарность США, сообщает итальянская Corriere della Sera.
Меркель благодарила американских друзей и союзников, сказав о несбыточных мечтах, которые стали реальностью. «Мы, немцы, знаем, скольким мы вам обязаны», — заявила она. Меркель напомнила, что американцы в 1948-1949 годах организовали воздушный мост, который спас Западный Берлин от коммунистической изоляции, а затем десятилетиями американские солдаты находились на немецкой земле. Она выразила благодарность Джону Кеннеди — за слова, что он берлинец, Рональду Рейгану, который потребовал от Михаила Горбачева снести Берлинскую стену, Джорджу Бушу-старшему, который против воли Франции, Великобритании, Италии и Советского Союза дал «зеленый свет» Гельмуту Колю и воссоединению Германии.
Американские парламентарии аплодировали лидеру Германии, которая хочет встать во главе единой Европы, когда она, обращаясь к Ирану и его планам в ядерной области, заявила, что «безопасность Израиля, по моему мнению, не обсуждается».
Однако, когда она заговорила о климате («мы больше не можем терять время»), о том, что промышленно развитые страны должны выступить с инициативой, направленной на достижение договоренностей по снижению выбросов парниковых газов, половина депутатов аплодировать не стали. Меркель всегда сомневалась в истинном стремлении США и самого Обамы придать импульс Копенгагенской конференции по климату, и вчера ее сомнения подтвердились, пишет автор статьи.