«Հայաստանի Հանրապետությունում 8 պետական եւ 4 ոչ պետական մանկատներ են գործում. դրանցից առաջիններում մոտ 950, իսկ ոչ պետականներում շուրջ 250 երեխա է ապրում»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարության Ընտանիքի եւ երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետի տեղակալ Արմինե Թանաշյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե մանկատներն արդյո՞ք գոյատեւում են բացառապես պետբյուջեից արված հատկացումների հաշվին՝ նա նշեց, որ պետական աջակցությունից զատ՝ մանկատները հաճախ հովանավորվում են նաեւ առանձին կազմակերպությունների եւ անհատ բարերարների կողմից։ «Ամեն դեպքում, պետությունը յուրաքանչյուր երեխայի կարիքները հոգալու համար օրական կտրվածքով մոտ 1500 դրամ է հատկացնում»,- հստակեցրեց Ա. Թանաշյանը։
Հարցին, թե 18 տարին լրանալուց հետո (իսկ երեխաները մանկատներում ապրելու իրավունք ունեն մինչեւ չափահասության տարիքին հասնելը) ի՞նչ կերպ է դասավորվում նրանց հետագա ճակատագիրը եւ ինչպե՞ս են հոգում նրանք իրենց կեցության պայմանները մանկատան պատերից դուրս, ոլորտի ներկայացուցիչը նշեց, որ պետության կողմից մշակված հատուկ ծրագրով՝ չափահասության տարիքին հասած մանկատան սաներին աջակցություն է ցուցաբերվում ոչ միայն մասնագիտական կողմնորոշման եւ աշխատանքի տեղավորման, այլ նաեւ բնակարաններ տրամադրելու հարցում։

Детские дома Армении финансируются не только со стороны государства, но и отдельных благотворительных организаций и меценатов. Об этом 5 ноября в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am сообщила начальник отдела по вопросам семьи, женщин и детей Министерства труда и социальных вопросов Армении Армине Танашян.
По словам Танашян, в Армении в настоящий момент действуют 8 государственных и 4 частных детских домов, в которых проживают соответственно 950 и 250 детей.
В обоих случаях, как она отметила, правительство страны выделяет каждому ребенку 1500 драм ежедневно.
На вопрос корреспондента, как может сложится судьба детдомовских детей после совершеннолетия, когда они покидают приют, она ответила, что на данный момент в Армении действуют специальные программы по обеспечению работы и жилья сиротам после того, как они покидают детдом.