Իսրայելի դեսպանի շրջագայության երրորդ օրը կրկին անհանգիստ է անցել։ Այս մասին հայտնում է թուրքական Radikal-ը։
Անկարայում Իսրայելի դեսպան Գաբի Լեւին նոյեմբերի 5-ին հանդիպել է Գյումուշհանեյի նահանգապետի, այնուհետ թուրքական «Ազգայնական շարժում» կուսակցության անդամ, Գիրեսունի քաղաքապետ Մուսթաֆա Ջանլըի հետ։ Այս հանդիպումները՝ նախորդ երկու օրվա անախորժ հանդիպումների նման են անցել։ Գիրեսունի քաղաքային խորհրդի եւ միաժամանակ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության անդամ Օմեր Աքընջըն հարցրել է Իսրայելի դեսպանին, թե ի՞նչ են մտածում իրենց կատարած ցեղասպանության վերաբերյալ։ Այդ հարցից հետո Օմեր Աքնջըին հեռացրել են սրահից։
Երբ Իսրայելի դեսպանը Գյումուշ հյուրանոցում էր՝ նրա վրա է գոռալով հարձակվել Հասարակական-կրթական արհմիության Գյումուշհանեյի մասնաճյուղի տնօրենը՝ հարցնելով թե ին՞չ է անում Իսրայելի դեսպանը իրենց մոտ։ Արհմիության ղեկավարին նույնպես հեռացրել են սրահից։
Դրսում Իսրայելի դեսպանի այցի դեմ բողոքողները վանկարկել են հակաիսրայելական կարգախոսներ։ Բողոքավորների ձեռքերի պաստառների վրա գրված էր. «Մարդասպան Իսրայել, չքվիր Պաղեստինից», «Բոլորս պաղեստինցի ենք» եւ այլն։
NEWS.am-ը հիշեցնում է, որ Իսրայելի դեսպանը Թուրքիայով իր շրջագայության առաջին օրը հանդիպել էր Ռիզեյի քաղաքապետ Հալիլ Բաքըրջըի հետ: Հանդիպումը անցանկալի ընթացք էր ստացել իսրայելցի դեսպանի համար: Ռիզեյի քաղաքապետը սկսել էր մեղադրել Իսրայելին՝ զավթողական քաղաքականության եւ երեխաներ կոտորելու մեջ: Իսրայելի դեսպանը եւ ուղեկցող անձինք ապշած նման հայտարարություններից` անպատասխան էին թողել մեղադրանքները եւ հեռացել:
Իսկ շրջագայության երկրորդ օրը Տրապիզոնի Սեւծովյան տեխնիկական համալսարան մտնելիս ենթարկվել էր հավաքված ուսանողների կողմից հարձակման։ Իսրաելի դեսպանի վրա նետել էին քարեր եւ ձվեր։ Անվտանգության ուժերին մի կերպ հաջողվել է հանդարտեցնել իրավիճակը եւ դեսպանը կես ժամ անց կրկին այցելել է համալսարան։

Третий день турне израильского посла вновь выдался неспокойным. Об этом сообщает турецкая газета Radikal.
Посол Израиля в Турции Габи Леви 5-го ноября встретился с губернатором Гюмюшхане, затем с членом партии «Националистическое движение», мэром Гиресуна Мустафой Джанлом. Эти встречи прошли в столь же неприятной обстановке, как и встречи предыдущих двух дней. Член городского совета Гиресуна и партии «Справедливость и развитие» Омер Акындж спросил у посла Израиля, что он думает о совершенном ими геноциде. После этого вопроса Омера Акынджа попросили вон из помещения.
В гостинице Гюмуш на израильского посла набросился директор Гюмюшханейского филиала общественно- образовательного профсоюза Израиля, вопрошая, что тот делает в этих местах. Профсоюзного вожака также попросили из помещения.
Выступающие против визита посла Израиля горожане Гюмюшхане скандировали антиизраильские лозунги. На транспарантах пикетчиков было написано: «Убийца Израиль – уходи из Палестины», «Мы все палестинцы» и пр.
Новости Армении-NEWS.am напоминает, что посол Израиля в первый день своего турне по Турции встретился с мэром Ризе Халилом Бакрджи. Встреча получила нежелательный исход для израильского посла. Мэр Ризе стал обвинять Израиль в экспансионистской политике и убийстве детей. Посол Израиля и сопровождающие его лица были настолько ошарашены этими заявлениями, что молча удалились, оставив обвинения безответными.
На второй день поездки при входе в Черноморский технический университет Трабзона посол подвергся нападению студентов, забросавших его камнями и яйцами. Силам безопасности еле удалось умиротворить ситуацию. Лишь спустя полчаса посол вошел в здание университета.