Թուրքիայի արտգործնախարարը կոչ է արել հայկական Սփյուռքին` ազատվել միակողմանի պատմական քարոզչությունից: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Haberturk կայքէջը:
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Բեռնար Քուշների հրավերով Փարիզում գտնվող Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, ելույթ ունենալով կազմակերպված մամուլի ասուլիսում, ասել է. «Հիշեցնում եմ, Թուրքիան ցանկանում է բոլոր հարեւանների հետ լավ հարաբերություններ ստեղծել եւ այդ համատեքստում հայտնում եմ աշխարհի տարբեր կողմերում ապրող հայերին, որ բոլոր հայերի հետ ցանկանում ենք լավ հարաբերություններ ստեղծել: Սակայն եթե բոլորը իրենց ցավը եւ պատմությունը պատմեն` խաղաղություն եւ ապագա միասին չենք կարող կառուցել: Ազատվեք միակողմանի պատմական քարոզչությունից: Ես ել գիտեմ իմ պապերի ցավը: Համատեղ պատմությամբ ապագան ավելի լավ կառուցելու համար մենք ցանկանում ենք ունենալ նոր հորիզոններ եւ ստեղծել համատեղ պատմական հանձնաժողով»,-ասել է Դավութօղլուն:
Մի հայ լրագրող Դավութօղլուին հարցրել է. "Դուք ասում եք թե դեմ եք Իրանի դեմ իրականացվող շրջափակմանը, սակայն Թուրքիան տարիներով շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: Թուրքիայի արտգործնախարարը պատասխանում է. «Թուրքիան տարածաշրջանում բոլոր տիպի շրջափակումներին դեմ է, սակայն Հայաստանը „գրավել“ է Ադրբեջանի հողերը եւ բնակիչներին տեղահանել է եւ այս համատեքստում է իրականացվել շրջափակումը: Մարդիկ չեն կարողանում իրենց տները վերադառնալ: Մենք ցանկանում ենք, որ այս իրավիճակը կարգավորվի»,-պատասխանել է Ահմեդ Դավութօղլուն:

Министр иностранных дел Турции призвал армянскую диаспору отказаться от односторонней исторической пропаганды. Об этом сообщает турецкий веб-сайт Haberturk.
По приглашению министра иностранных дел Франции Бернара Кушнера, находящийся с визитом в Париже глава внешнеполитического ведомства Турции Ахмед Давутоглу, выступая на пресс-конференции, сказал: «Напоминаю, что Турция желает установления со всеми соседями хороших отношений, и в этом контексте сообщаю армянам, живущим в разных уголках земли, что со всеми армянами желаем установления хороших отношений. Однако если все станут рассказывать о своей боли и истории, не сможем вместе строить мир и будущее. Отрешитесь от односторонней исторической пропаганды. Я тоже знаю боль своих дедов. Для лучшего созидания совместной истории будущего хотим иметь новые горизонты и создать совместную историческую комиссию».
Присутствующий на пресс-конференции армянский журналист задал вопрос Давутоглу: «Вы говорите, что выступаете против блокирования Ирана, однако Турция годами держит Армению в блокаде». На что Давутоглу ответил: «Турция в регионе выступает против любого рода блокад, однако Армения „захватила“ земли Азербайджана и выселила жителей, и в этом контексте была осуществлена блокада. Люди не могут возвратиться в свои дома. Мы хотим, чтобы эта ситуация разрядилась», — заявил Давутоглу.