Փարիզում և Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում շաբաթ օրը ցույցեր են տեղի ունեցել՝ ի նշան Ֆրանսիայի խորհրդարանի առաջիկա ընտրություններից առաջ Մարին Լը Պենի գլխավորած ծայրահեղ աջակողմյան Ազգային հանրահավաքի (RN) դեմ բողոքի, հայտնում է Reuters-ը։
Անցած կիրակի եվրոպական ընտրություններում RN-ի ժողովրդականության աճից հետո ոստիկանությունը հայտնել է, որ 350,000 մարդ է ակնկալվում երթի, և 21,000 ոստիկան մոբիլիզացվել է այն բանից հետո, երբ արհմիությունները, ուսանողական խմբերը և իրավապաշտպան կազմակերպությունները կոչ են արել մասնակցել
հակամիգրացիոն եվրոսկեպտիկ կուսակցության դեմ ցույցերին:
Առնվազն 150 երթ է սպասվում այնպիսի քաղաքներում, ինչպիսիք են Մարսելը, Թուլուզը, Լիոնը և Լիլը։ Փարիզում, որտեղ, ըստ հաշվարկների, կմասնակցի մինչև 100,000 մարդ, երթը սկսվել է ժամը 12:00-ին Հանրապետության հրապարակից։

Demonstrations were held in Paris and other French cities on Saturday to protest against the far-right National Rally (RN)led by Marine Le Pen ahead of the upcoming French parliamentary elections, Reuters reported.
Following the RN's surge in popularity in European elections last Sunday, police said 350,000 people were expected to march and 21,000 police officers were mobilized after unions, student groups and human rights organizations called for rallies against the eurosceptic anti-immigration party.
At least 150 marches are expected in cities such as Marseille, Toulouse, Lyon and Lille. In Paris, where up to 100,000 people are estimated to participate, the march began at 12:00 GMT from Place de la Republique.