Ադրբեջանը բանակցություններ է վարում առնվազն երեք նոր եվրոպական երկրներ բնական գազի արտահանումն ընդլայնելու շուրջ: Այս հարցում լավատեսություն կա։ Ըստ Bloomberg-ի՝ դրա մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Իտալիայում անցկացված ֆորումի ժամանակ Ալիևն հայտնել է, որ Ադրբեջանն արդեն գազ է մատակարարում եվրոպական ութ երկրների և տարածաշրջանի հետ պայմանավորվածություն ունի մինչև 2027 թվականը արտահանումը կրկնապատկելու շուրջ։
«Մենք պարզապես ցանկանում ենք աջակցել այդ երկրներին (Եվրոպայում) և Ուկրաինային։ Որոշակի լավատեսություն ունենք, կարծում եմ՝ բեկումի հիմք կա»,- ասել է նա՝ չնշելով երկրների անունները։
Ալիևը նաև հաստատել է, որ Մոսկվան և Կիևը դիմել են իրեն՝ առաջարկելով դյուրացնել Ուկրաինայի տարածքով Եվրոպա գազի տարանցումը դեկտեմբերին տրանզիտի պայմանագրի ավարտից հետո։
Եվրոպան փնտրում է գազի նոր գործարքներ, որպեսզի փորձի 2022 թվականին Ռուսաստանից հոսքերի նվազումից հետո պահպանել մատակարարումների ծավալները:
Հոսքերը կարող են էլ ավելի կրճատվել, երբ տարեվերջին ավարտվի համաձայնագրի ժամկետը, որը հնարավորություն կտա ռուսական գազը տարանցել Ուկրաինայի տարածքով դեպի Եվրամիություն:
Դեռևս պարզ չէ՝ արդյոք հնարավոր կլինի՞ շրջանցող ուղի գտնել: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանին թույլ չի տա օգուտ քաղել երկրի խողովակաշարերով գազ տեղափոխելուց։

Азербайджан ведет переговоры о расширении экспорта природного газа как минимум в три новые страны Европы. В этом вопросе есть оптимизм. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, сообщает Bloomberg.
На форуме в Италии Алиев сообщил, что Азербайджан уже поставляет газ в восемь стран Европы и имеет соглашение с регионом об удвоении экспорта к 2027 году.
«Мы просто хотим поддержать эти страны (в Европе) и Украину. У нас есть определенный оптимизм, я думаю, что есть почва для прорыва», - сказал он, не называя стран.
Алиев также подтвердил, что Москва и Киев обратились к нему с предложением содействовать транзиту газа через Украину в Европу после того, как в декабре истечет срок действия транзитного контракта.
Европа ищет новые газовые соглашения, чтобы попытаться поддержать поставки после того, как потоки из России сократились в 2022 году. Потоки могут быть сокращены еще больше, когда в конце года истечет срок действия соглашения, позволяющего российскому газу транзитом проходить через Украину в Европейский Союз. Неясно, можно ли будет найти обходной путь. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что не позволит России получать прибыль от транспортировки газа по трубопроводам страны.