Հայաստանի ֆինանսական շուկայում անցնող շաբաթվա ընթացքում առեւտրային բանկերը գնել են 16 մլն եվրո եւ վաճառել 10.6 մլն եվրո: Այդ մասին նշված է ՀՀ Կենտրոնական բանկի դեկտեմբերի 2-ի հրապարակման մեջ: ԿԲ-ն առաջին անգամ է ներկայացնում եվրոյով գործարքների ծավալները արտարժույթի շուկայում: Դատելով այս հրապարակումից` բնակչությունն ակտիվորեն ձերբազատվում է եվրոյից, սակայն բանկերի մոտ «հակաեվրոյական» տրամադրություններ չկան:
Հրապարակված են նաեւ ռուսական ռուբլու առուվաճառքի ծավալները: Շաբաթվա ընթացքում բանկերը գնել են 556 մլն ռուբլի, վաճառել` 77 մլն-ը: Եթե հիմք ընդունենք Ռուսաստանի կենտրոնական բանկի սահմանած փոխարժեքը (1 եվրոն 41.48 ռուբլի), ապա ստացվում է, որ Հայաստանում ռուբլու շրջանառությունը էապես չի տարբերվում եվրոյի շրջանառությունից:
Ինչ վերաբերում է ամերիկյան դոլարին, ապա դրա առուվաճառքի ծավալները նախորդ շաբաթների համեմատ աճել են: Նոյեմբերի 28-դեկտեմբերի 2 ժամանակահատվածում բանկերը գնել են 88.5 մլն դոլար եւ վաճառել 108.7 մլն դոլար:
Նշենք, որ ֆինանսական շուկայում էապես մեծացել է դոլարային վարկերի նկատմամբ պահանջարկը: Նոյեմբերի 21-27 ժամանակահատվածում բանկերն ամերիկյան դոլարով տրամադրել են 64.3 մլն դոլար վարկ, որը գրեթե 2 անգամ գերազանցում է նախորդող շաբաթվա ցուցանիշը եւ հանդիսանում է շաբաթական կտրվածքով 2011 թ. ռեկորդային ամենաբարձր ցուցանիշը: Փոխարենը նվազել են դրամային վարկերը:

Коммерческие банки на проходящей неделе купили 16 млн. и продали 10,6 млн. евро. Об этом говорится в публикации Центрального банка Армении от 2 декабря. Центробанк впервые представляет объемы сделок в евро на валютном рынке. Судя по этой публикации, население активно продает евро, но у банков нет «антиевровских» настроений.
Также опубликован объем сделок по купле/продаже российского рубля. За неделю банки купили 556 млн. рублей, продали 77 млн. Если взять за основу курс, установленный Центральным банком России (1 евро = 41,48 рублей), получится, что оборот рублей в Армении ощутимо не отличается от оборота евро.
Что касается американского доллара, то объемы купли/продажи данной валюты в сравнении с предыдущими неделями выросли. В период с 28 ноября по 2 декабря банки скупили $88,5 млн., продали $108,7 млн.
Отметим, что на финансовом рынке значительно вырос спрос на долларовые кредиты. С 21 по 27 ноября банки предоставили кредиты на общую сумму $64,3 млн., что почти вдвое превышает показатель предыдущей недели и является рекордом 2011 года в недельном разрезе. Вместо этого снизился объем кредитов в драмах.