Հարավային Օսիայի նախագահ Էդուարդ Կոկոյտին Գերագույն դատարանի կողմից նախագահական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելուց հետո հանրապետությունում ծավալվող դեպքերը «նարնջագույն հեղափոխություն» է անվանել:
«ՌԻԱ Նովոստիի» տեղեկացմամբ, հանրաության հետ հանդիպման ժամանակ նա ասել է, որ այսօր տեղի ունեցողը «նարնջագույն հեղափոխության» ձեւերից մեկն  է, եւ այն  «չի անցնի»: Կլինի այնպես, ինչպես կորոշի ժողովուրդը եւ դատավորը, նշել է նա` ասելով, որ չի կառչում իշխանությունից, բայց ուզում է այն սահմանադրությանը համապատասխան փոխանցել:
Հիշեցնենք, դեկտեմբերի 4-ին, ընտրատեղամասում պատասխանելով լրագրողների հարցերին, որտեղ գտնվում էր ՌԴ Պետդումայի ընտրություններին մասնակցելու նպատակով, Կոկոյտին հայտարարել էր, որ ոչ մի վերջնագիր ընդունելու մտադրություն չունի, իսկ հանրապետության ղեկավարության հետագա բոլոր գործողությունները օրենքի շրջանակներում կլինեն:
Հիշեցնենք, որ Հարավային Օսիայի Գերագույն դատարանը զրոյացրել էր նախագահական ընտրությունների արդյունքները, ըստ որոնց` Ալլա Ջիոեւան հաղթել էր: Դատարանի որոշմամբ Ջիոեւան այլեւս չի կարող մասնակցել ընտրություններին: Երկրի խորհրդարանը նոր ընտրությունները նշանակել է 2012թ. մարտի 25-ին:
Ջիոեւան չի համաձայնել դատարանի վճռին, բողոքարկել է, ինչպես նաեւ իրեն հռչակել է ընտրված նախագահ եւ պահանջել, որպեսզի իշխանությունները ճանաչեն իր հաղթանակը:
Ջիոեւայի կողմնակիցները  արդեն մի քանի օր Ցխինվալիի հրապարակում ցույցեր են անում, իսկ նա եւ նրա ներկայացուցիչները իշխանությունների հետ բանակցություններ են վարում, բայց առայժմ` ապարդյուն: Արդյունքը եղել էր Կրեմլին ներկայացրած վերջնագիրը. Ջիոեւայի կողմնակիցները սպառնացել էին համընդհանուր գործադուլ սկսել: Ընդդիմությունը Մոսկվայից պահանջում է ճանաչել Ջիոեւայի հաղթանակը եւ նշանակել երդման արարողության օրը, ինչպես նաեւ Հարավային Օսիայի գործող նախագահ Էդուարդ Կոկոյտիի, Գերագույն դատարանի նախագահ Ացամազ Բիչենովի եւ հանրապետության գլխավոր դատախազ Հուգաեւի եւ նրա տեղակալ  Էլդար Կոկոեւի հրաժարականի պահանջ է ներկայացվում:

Президент Южной Осетии Эдуард Кокойты назвал происходящее в республике после отмены результов президентских выборов Верховным судом «оранжевой революцией».
На всетрече с общественностью республики он заявил, что происходящее сегодня– одна из форм «оранжевой революции, и она «не пройдет». Будет так, как решит народ и прокурор, отметил он, заверив, что не держится за власть, но хочет передать ее в соответствии с конституцией, пердает РИА Новости.
Напомним, 4 декабря, отвечая на вопросы журналистов на избирательном участке, куда он пришел для участия в выборах в Госдуму РФ, Кокойты заявил, что никаких ультиматумов принимать не собирается, а все дальнейшие действия руководства республики будут проходить в рамках закона.
Напомним, что Верховный суд Южной Осетии аннулировал итоги голосования на президентских выборах, согласно которым Алла Джиоева одерживала победу. Решением суда Джиоева больше не сможет принять участия в выборах. Парламент страны назначил повторные выборы на 25 марта 2012 г.
Джиоева не согласилась с вердиктом суда, она подала против него апелляцию, а также объявила себя избранным президентом и потребовала, чтобы власти признали ее победу. Сторонники Джиоевой уже несколько дней проводят митинги на площади Цхинвала, а она и ее представители ведут переговоры с властями, но пока безрезультатно. Результатом стал ультиматум Кремлю: соратники Джиоевой пригрозили начать всеобщую забастовку. Оппозиция требует у Москвы признать победу Джиоевой на выборах и назначить дату ее инаугурации, а также отправить в отставку действующего президента Южной Осетии Эдуарда Кокойты, председателя Верховного суда Ацамаза Биченова и генерального прокурора республики Теймураза Хугаева вместе с его заместителем Эльдаром Кокоевым.