Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը պատրաստվում է վերացնել Ազգային ժողովի լրագրողների առջեւ դրված սահմանափակումները: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում ելույթի ընթացքում ասել է Նիկոյանը, ում թեկնածությունն առաջադրվել է գործադիր մարմնի ղեկավարի պաշտոնում:
«Հարկավոր է վերանայել լրագրողների խորհրդարան մտնելու ժամկետային սահմանափակումները: Մենք դա չենք անում ինչ-որ մեկին դուր գալու համար, այլ այն բանի, որպեսզի մամուլի ներկայացուցիչները կարողանան մտնել խորհրդարան` մեր մշտական աշխատատեղ, եւ իրենց գործն անարգել կարողանան կատարել», – հայտարարել է Ս. Նիկոյանը:
Նշենք, որ նախքան 2009թ. լրագրողները կարող էին ցանկացած աշխատանքային օր մտնել խորհրդարան: Այնուհետեւ մուտքը թույլատրվեց միայն նիստերի եւ միջոցառումների օրերին: Մարզային հրատարակչությունների թղթակիցների համար խորհրդարանի մուտքը փակվել էր:

Действующий вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян собирается отменить ограничения на доступ журналистов в Национальное Собрание. Об этом Никоян, кандидатура которого выдвинута на пост главы законодательного органа, заявил в ходе сегодняшнего выступления в парламенте.
«Нужно пересмотреть временные ограничения на вход журналистов в парламент. Мы делаем это не для того, чтобы кому-то понравиться, а для того, чтобы представители прессы могли посещать парламент – наше постоянное рабочее место – и беспрепятственно осуществлять свою деятельность», – заявил С. Никоян.
Отметим, до 2009 года журналисты могли входить в парламент в любой будний день. Затем доступ был ограничен днями заседаний и мероприятий. Для корреспондентов районных изданий вход в парламент был закрыт.
«Журналисты смогут свободно находиться в парламенте с понедельника и до пятницы», –заявил С. Никоян.