Անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ձգձգված հակամարտությունների կարգավորման վրա: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը Վիլնյուսից, դեկտեմբերի 5-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսը:
Նա ողջունել է Մերձդնեստրի հակամարտության կարգավորման բանակցությունների շարունակման փաստը` ընդգծելով մեկ շաբաթ առաջ կայացած հանդիպման կարեւորությունը: Նրա խոսքով, դա ցույց է տալիս, որ համբերությունը արդարացնում է իրեն: Շատերի ջանքերով ձեռքբերված արդյունքը առաջ ընթանալու հիմքեր է դրել: Աժուբալիսի խոսքով, երբ Լիտվան ստանձնում էր ԵԱՀԿ նախագահությունը, ինքը կարծիք էր հայտնել, որ անգամ մեկ միլիմետր առաջընթացը հաջողություն է:
«Կարծում ենք` մենք հասել ենք դրան»,- նկատել է Աժուբալիսը: Խոսելով դեկտեմբերի 6-7-ին ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի շրջանակներում կայանալիք բանակցությունների մասին, Աժուբալիսը կարծիք է հայտնել, որ բանակցությունները լարված կլինեն: Միեւնույն ժամանակ նա զերծ է մնացել կանխատեսումներ անելուց` նկատելով, որ դրանք բավական լարված կլինեն:

VILNIUS.- OSCE must focus on the settlement of the frozen conflicts, organization’s Chairperson-in-Office Audronius Ažubalis told reporters on Monday.
He welcomed the fact that negotiations on conflict settlement in Transnistria continue after a 6-year break, noting the importance of the meeting held last week in the 5 +2 format, Armenian News-NEWS.am correspondent reports.
According to him, it shows that patience is justified. The result achieved by the efforts of many people laid the foundation for moving forward. Once Lithuania assumed chairmanship in the OSCE it was suggested that even an inch towards settlement is a success.
“I think we have achieved that,” he said. Speaking about the forthcoming negotiations within the framework of the OSCE Ministerial Council, Ažubalis expressed opinion that the talks will be tensed. At the same time, he refrained from making any predictions.