Անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ձգձգված հակամարտությունների կարգավորման վրա: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը Վիլնյուսից, դեկտեմբերի 5-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսը:
Նա ողջունել է Մերձդնեստրի հակամարտության կարգավորման բանակցությունների շարունակման փաստը` ընդգծելով մեկ շաբաթ առաջ կայացած հանդիպման կարեւորությունը: Նրա խոսքով, դա ցույց է տալիս, որ համբերությունը արդարացնում է իրեն: Շատերի ջանքերով ձեռքբերված արդյունքը առաջ ընթանալու հիմքեր է դրել: Աժուբալիսի խոսքով, երբ Լիտվան ստանձնում էր ԵԱՀԿ նախագահությունը, ինքը կարծիք էր հայտնել, որ անգամ մեկ միլիմետր առաջընթացը հաջողություն է:
«Կարծում ենք` մենք հասել ենք դրան»,- նկատել է Աժուբալիսը: Խոսելով դեկտեմբերի 6-7-ին ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի շրջանակներում կայանալիք բանակցությունների մասին, Աժուբալիսը կարծիք է հայտնել, որ բանակցությունները լարված կլինեն: Միեւնույն ժամանակ նա զերծ է մնացել կանխատեսումներ անելուց` նկատելով, որ դրանք բավական լարված կլինեն:

Необходимо сфокусироваться на урегулировании затяжных конфликтов. Об этом, как передает специальный корреспондент Новости Армении-NEWS.am из Вильнюса, заявил на пресс-конференции 5 декабря Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Литвы Аудронюс Ажубалис.
Он приветствовал факт продолжения переговоров по урегулированию конфликта в Приднестровье после 6-летнего перерыва, отметив важность состоявшейся неделю назад встречи в формате 5+2. По его словам, это показывает, что терпение оправдывает себя. Результат, достигнутый усилиями многих, заложил основы для продвижения вперед. По его словам, в момент вступления Литвы в председательство в ОБСЕ им была высказана мысль о том, что продвижение даже на миллиметр является успехом. «Думаю, мы добились этого», - отметил Ажубалис.  Говоря о предстоящих переговорах в рамках заседания Совета министров ОБСЕ 6-7 декабря, Ажубалис выразил мнение, что переговоры будут напряженными. В то же время, он воздержался от каких-либо прогнозов, отметив лишь, что они обещают быть весьма напряженными.