Շուրջ 60 ամերիկացի օրենսդիրներ հինգշաբթի դիմել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին՝ հորդորելով ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վրա, որպեսզի նա աջակցի մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և հաջորդ ամիս մայրաքաղաք Բաքվում անցկացվելիք COP29 կլիմայական գագաթնաժողովից առաջ ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին:
Կոնգրեսականները, որոնց թվում են 10 սենատորներ և Կոնգրեսի 48 ներկայացուցիչներ, Բլինքենին կոչ են արել ստիպել Ադրբեջանին շոշափելի գործողություններ ձեռնարկել քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու ուղղությամբ և դատապարտել Հայաստանի դեմ ուղղված սադրիչ հայտարարությունները, որոնք Արցախի բռնազվթումից հետո վտանգում են խաթարել խաղաղ բանակցությունները։
«Մենք Պետքարտուղարությանը կոչ ենք անում անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին, պատանդներին և ռազմագերիներին, նրանց թվում՝ ազգությամբ հայերին, որպեսզի ավելի բարենպաստ միջավայր ստեղծի COP29-ում հաջող դիվանագիտության համար»,-ասված է Կոնգրեսի նամակում:

Около 60 американских конгрессменов в четверг обратились к госсекретарю США Энтони Блинкену с просьбой оказать давление на президента Азербайджана Ильхама Алиева, чтобы он поддержал защиту прав человека и освободил политических заключенных в преддверии климатического саммита COP29, который состоится в столице страны Баку в следующем месяце, передает Reuters.
Конгрессмены, в число которых входят 10 сенаторов и 48 представителей Конгресса, призвали Блинкена заставить Азербайджан принять ощутимые меры для освобождения политических заключенных и осудить провокационные заявления в адрес Армении, которые рискуют подорвать мирные переговоры после оккупации Арцаха.
«Мы настоятельно призываем Государственный департамент добиться немедленного и безоговорочного освобождения всех политических заключенных, заложников и военнопленных, включая этнических армян, чтобы создать более благоприятные условия для успешной дипломатии на СОР29», - говорится в письме конгрессменов.