Աշխարհում բնակվող 10-12 մլն հայերի 10-20 տոկոսն այլադավան է, սակայն նրանք բոլորն էլ գենետիկորեն հայ են: Այս մասին, այսօր` դեկտեմբերի 6-ին, կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում ասել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` հայ կաթոլիկների թիվը հասնում է 500 հազարի. նրանք բնակվում են Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում, Ավստրալիայում, ԱՊՀ երկրներում եւ Մերձավոր Արեւելքում:
Հայ-ավետարանչականների թիվը գրեթե 180 հազար է, նրանք եւս հիմնականում բնակվում են Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում, Ավստրալիայում, ԱՊՀ երկրներում եւ Մերձավոր Արեւելքում:
Մահմեդական հայերի թիվը գրեթե 1,5 մլն է, նրանք բնակվում են Թուրքիայում, արաբական երկրներում, Ռուսաստանում եւ Եվրոպայում:
«Գոյություն ունի պատրանք, որ երբեմն հայ ազգի ինքնությունը պայմանավորում են կրոնական պատկանելությամբ, դա սխալ, փակուղի տանող մտածողություն է: Հայերի ֆենոմենը շատ բարդ է: Տարբեր կրոնական պատկանելության հայերին միավորում է հայրենիքը, լեզուն, մշակույթը: Այս հարցին նման կերպ են մոտենում ե’ւ Հայաստանի նախագահը, ե’ւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը», -նշել է Հարությունյանը:

Среди проживающих в мире 10-12 млн. армян около 10-20% являются представителями разных религий и верований, однако все они - генетические армяне. Об этом на пресс-конференции 6 декабря заявил директор научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян.
По его словам, число армян-католиков составляет 500 тысяч человек, которые проживают в Северной и Южной Америке, в Австралии, Европе, странах СНГ и на Ближнем Востоке.
Армян-евангелистов насчитывается около 180 тысяч, и проживают они в основном в Северной и Южной Америке, в Австралии, Европе, странах СНГ и на Ближнем Востоке.
Число армян, принявших ислам, около 1,5 млн. человек, и проживают они в Турции, арабских странах, России и Европе.
«Существует иллюзия, что иногда идентичность к армянскому народу связывают с религиозной принадлежностью, это тщетное мышление, ведущее в тупик. Феномен армян очень сложный. Вне религиозной принадлежности армян объединяет родина, язык, культура. К данному вопросу также подходят и президент Армении, и Католикос всех армян», - отметил Арутюнян.