Մետաղորսիչների՝ յոթ սիրահարներից բաղկացած խումբը մեկնել է Անգլիայի հարավ-արևմուտյան դաշտ՝ փորձարկելու համար իրենց նոր սարքավորումերը և պատահաբար բախվել է արծաթադրամների գանձերի թաքստոցին:
2584 հատ արծաթե փենիները, որոնք գնահատվել են 4,3 միլիոն ֆունտ, պարզվել է՝ Անգլիայում երբևէ հայտնաբերված ամենաթանկ գանձն է, գրում է The Guardian-ը։
Հողամասի սեփականատերը կստանա հասույթի կեսը, իսկ գանձը հայտնաբերած էնտուզիաստները մնացած կեսը հավասարապես կբաժանեն իրենց միջև։
Բարեգործական South West Heritage Trust կազմակերպությունը երեքշաբթի հայտարարեց, որ ձեռք է բերել մետաղադրամները ազգի համար խոշոր ֆինանսավորման շնորհիվ, ներառյալ Ազգային վիճակախաղի ժառանգության հիմնադրամը և Արվեստի հիմնադրամը:
Հայտնաբերված գանձը նոյեմբերի 26-ից կցուցադրվի Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանում, այնուհետև կցուցադրվի ամբողջ Մեծ Բրիտանիայում, ներառյալ Բաթում, այն որտեղ հայտնաբերվել է, այնուհետև մշտական ​​հանգրվան կգտնի Թաունթոնի Սոմերսեթ թանգարանում:
South West Heritage Trust-ն արծաթադրմաները բնորոշել է իբրև երբևէ հայտնաբերված ամենաուշագրավ գանձերից մեկը: Կազմակերպության տվյալներով՝ այն թվագրվում է Անգլիայի պատմության շրջադարձային պահից՝ սաքսոնականից նորմանական կառավարման անցման ժամանակ՝ Հասթինգսի ճակատամարտից անմիջապես հետո, և ըստ ամենայնի, հարավ-արևմուտքում Վիլհելմ Առաջինի դեմ ապստամբությունների ժամանակ թաքցվել է դաշտում:
Մետաղադրամների կեսը պատկերում է Հարոլդ Երկրորդին Անգլիայի վերջին թագադրված սաքսոնական թագավորին, իսկ կեսը պատկերում է Վիլհելմ Առաջինին: Գանձում երկու անգամ ավելի շատ Հարոլդ Երկրորդի պատկերով մետաղադրամներ կան, քան ավելի վաղ հայտնաբերվածների մեջ, և գրեթե հինգ անգամ ավելի շատ, քան Վիլհելմ Առաջինի պատկերով՝ նրա թագադրումից երկու տարի անց՝ 1066 թվականին թողարկված հայտնի մետաղադրամները:

A group of seven amateur metal detectorists set off to a field in southwest England to figure out how to use some new kit, but they stumbled upon a treasure trove of silver coins, reports The Guardian.
The friends came upon an astonishing hoard of coins—2,584 silver pennies—from the time of the Norman conquest, which has been valued at £4.3 million, making it the highest-value treasure find ever in England.
The landowner, who is not being named, will receive half the proceeds and the seven finders are splitting their portion equally.
On Tuesday, the charity South West Heritage Trust announced it had acquired the coins for the nation thanks to major funding including from the National Lottery Heritage Fund and Art Fund.
From November 26, the hoard will go on display at the British Museum in London and will then be shown across the UK, including Bath, not far from the spot it was found, before finding a permanent home at the Museum of Somerset in Taunton.
South West Heritage Trust described the hoard as one of the most remarkable ever found. It said it came from a turning point in English history, a time of transition from Saxon to Norman rule just after the Battle of Hastings, and was probably deposited for safekeeping during rebellions in the southwest against William I.
Represented on just under half the coins is Harold II, the last crowned Saxon king of England, while just over half feature William I. The number of Harold II coins is double the number that have ever previously found and increases by nearly fivefold the number of known coins of William I issued in the two years after his coronation in 1066.