Շատ ցանկալի կլինի, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում այնպիսի պատգամավորներ մտնեն խորհրդարան, ովքեր անշահախնդրորեն եւ ազգային շահի գիտակցումով կբարձրացնեն Ջավախահայության խնդիրները: Այս մասին, այսօր` դեկտեմբերի 9-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսում նշեց ՀՀԿ-ական պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը:
«Վերջապես պետք է շատ կարեւոր մի բան հասկանանք Ջավախքը դա ջավախքացիներինը չէ, Ջավախքը դա համահայկական, համապետական նշանակություն ունեցող ստրատեգիական խնդիր է: Դա նույնն է, որ մենք այսօր ասենք Արցախը միայն արցախցիներինն է եւ ոչ մեկս չպայքարենք, չխոսենք այդ թեմայով: Կամ արեւմտահայության խնդիրը միայն սփյուռքահայերինն է»,- համեմատեց Շիրակ Թորոսյանն` առաջարկելով ուշադրությունը սեւեռել Ջավախքի հայաթափման վրա:
Նա հայտարարեց, որ Ջավախքի հայաթափումը ողբերգական կլինի Հայաստանի համար, քանի որ կորցնելու ենք մեր Հյուսիսային դարպասը:

Очень желательно, чтобы на предстоящих парламентских выборах в парламент попали такие депутаты, которые бескорыстно и с осознанием национальных интересов будут поднимать проблемы джавахкских армян. Об этом на пресс-конференции 9 декабря заявил депутат от Республиканской партии Армении, председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян.
«В конце концов, мы должны понять что-то очень важное: Джавахк принадлежит не только джавахкцам, Джавахк – это стратегическая проблема всеармянской, общегосударственной значимости. Это то же, чтобы сказать сегодня, что Нагорный Карабах принадлежит только карабахским, и чтобы никто не боролся, не говорил на эту тему. Или проблема западных армян – это только проблема армян диаспоры», – сказал Ширак Торосян, предложив обратить внимание на отток армян из Джавахка.
Он заявил, что отток армян из Джавахка будет трагическим для Армении, так как она потеряет северные ворота.