Թուրքիայի խորհրդարանի միակ քրդական կուսակցության պատգամավոր Հասիփ Քափլանը խորհրդարանի ամբիոնից խիստ քննադատության է ենթարկել կառավարությանն ու իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանը։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ քուրդ պատգամավորը քննադատել է 2012-ի բյուջեի հետ կապված աշխատանքները՝ թիրախ ընտրելով ֆինանսների նախարար Մեհմեդ Շիմշեքին։ «3 տարի է, ինչ բյուջեի թիվը հայտնի է։ Աշխարհի ոչ մի երկրում նման բան չկա։ Ֆինանսների նախարարը թող իր պարտականությունները կատարի կամ գնա իր ծննդավայր եւ կամուրջի տակ սազան բռնի։ Սազանի որսի համար թող չգա խորհրդարան, այստեղ սազան չկա»,- ասել է Հասիփ Քափլանը։
Անդրադառնալով կառավարության աշխատանքներին, քուրդ պատգամավորը նախորդ կառավարությանը անվանել է մազոխիստ, իսկ ներկայինս՝ սադո-մազոխիստ։

Депутат парламента Турции от единственной курдской фракции «Мир и демократия» (BDP) с трибуны парламента подверг резкой критике правительство и правящую партию «Справедливость и развитие».
Как передает турецкая Milliyet, курдский деятель раскритиковал работы в связи с госбюджетом 2012 г., выбрав целью министра финансов Мехмеда Шимшека. «Уже 3 года, как размер бюджета известен. Ни в одной стране мира ничего подобного нет. Министр финансов пусть либо исполняет свои обязанности, либо отправляется, туда, откуда он родом, и ловит под мостом синиц», - заявил он.
Говоря о работе правительства, депутат назвал прежнее правительство мазохистами, а нынешнее – садомазохистами.