Որքան քիչ լինեն կանայք քաղաքականության մեջ, այնքան լավ քաղաքականության համար: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 12-ին,մամուլի ասուլիսում հայտարարել է սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու քահանա տեր Շմավոն Ղեւոնդյանը, մեկնաբանելով «Տղմարդկանց եւ կանանց հավասար իրավունքների եւ հնարավորությունների պետական երաշխիքների մասին» օրինագիծը:
Նրա խոսքով, կնոջը հարիր չէ զբաղվել քաղաքականությամբ, եթե նրան տրված է օջախի պահապանի դերը:
«Քրիստոնեությունը կնոջն ու տղամարդուն հավասար է համարում, սակայն Աստված բաժանել է նրանց դերերը: «Տեր» եւ «հնազանդ» ձեւակերպումները բացարձակապես կնոջն ստորացնելու նպատակ չեն հետապնդում: «Տեր» ձեւակերպումն օգտագործվում է հոգածության եւ սիրո դրսեւորման, իսկ «հնազանդ»-ը` սիրո տեսանկյունից: «Տեր» եւ «հնազանդ» ձեւակերպումները գենդերային անհավասարության արտահայտություն չեն, այլ կրում են միմյանց նկատմամբ սիրո եւ հոգածության գաղափարը»,- վստահեցրել է Ղեւոնդյանը:
ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր, օրինագծի համահեղինակ Հովհաննես Մարգարյանի խոսքով, փաստաթղթի նպատակն այն է, որ քաղաքական կուսակցություններում, գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների ավելացվի կանանց թիվը: Նրա խոսքով, գործող օրենսդրությունը չի ապահովում հավասար պայմաններ քաղաքական եւ հասարակական կյանքում կանանց մասնակցության համար: «Այս օրինագիծն ուղղված է հավասար հնարավորությունների ստեղծմանը եւ ոչ մի կերպ չի կարգավորում կնոջ ու տղամարդու հարաբերություններն ընտանիքում: Այսինքն ընտանիքում պետք է շարունակվի ավանդական «տեր» եւ «հնազանդ» սահմանումը: Փաստաթուղթը փոփոխություններ է նախատեսում է նաեւ տասնյակ այլ օրենքներում»,-ասել է Մարգարյանը:
Քահանայի եւ պատգամավորի կարծիքները համընկել են մի հարցում. մեր օրերում դժվար է ոչ միայն կանանց, այլեւ տղամարդկանց համար, հատկապես աշխատանքի տեղավորման հարցում:
«Եթե կանանց արտաքին տվյալները համապատասխանում են գեղեցկության ընդունված 60-90-60 նորմերին, ապա նա հեշտությամբ աշխատանք կգտնի: Իսկ ահա 40-ն անց տղամարդու համար դժվար է մրցակցել այդ պայմաններում»ասել է Մարգարյանը:
Պատգամավորի այս միտքը լրացրել է քահանան, նշելով, որ ներկայումս զբաղվածության ոլորտում խախտված են տղամարդկանց իրավունքները, որոնք շատ հաճախ հայտնվում են ճնշված վիճակում:

Чем меньше женщин будет в политике, тем лучше для самой политики. Об этом на пресс-конференции 12 декабря заявил настоятель церкви Святого Иоанна Крестителя, иерей Шмавон Гевондян, комментируя законопроект «О государственных гарантиях равных прав и равных возможностей мужчин и женщин».
По словам иерея, женщине не пристало заниматься политикой, если ей предназначена роль хранительницы очага. «Христианство рассматривает женщину и мужчину как равных, однако Бог распределил их роли. Формулировка «хозяин» и «покорная» абсолютно не преследуют цель унизить женщину. Формулировка «хозяин» используется с точки зрения проявления заботы и любви, а «покорность» - с точки зрения любви. Формулировки «хозяин» и «покорная» не являются проявлением гендерного неравенства, а несут в себе идею любви и заботы друг о друге», - заверил Гевондян.
По словам же депутата Национального Собрания от фракции «Оринац еркир», соавтора законопроекта Ованеса Маркаряна, цель документа - чтобы в политических партиях, в законодательном и исполнительных органах увеличилось число женщин. По его мнению, действующее законодательство не обеспечивает равные условия для участия женщин в политической и общественной жизни. «Данный законопроект направлен на создание равных условий для участия в политике женщин, но никоим образом не регулирует отношения мужчины и женщины в семье. То есть в семье должна продолжаться традиционная постановка «хозяина» и «покорной». Документ предусматривает также изменения в десятках законах», - сказал Маркарян.
Мнения иерея и депутата совпали в одном: в наше время трудно приходится не только женщинам, но и мужчинам, особенно при устройстве на работу. «Если у женщины внешние данные соответствуют общепринятым нормам красоты 60-90-60, то она с легкостью поступит на работу. А вот 40-летнему мужчине трудно конкурировать в данной ситуации», - отметил Маркарян.
Мысль депутата дополнил иерей, отметив, что в настоящее время в сфере занятости ущемлены права мужчин, которые очень часто оказываются в угнетенном состоянии.