Սիրիական բանակը հայտնել է, որ իր ուժերը նահանջել են Համա քաղաքից, որտեղ թեժ մարտեր են ընթանում ահաբեկիչների հետ։
«Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում մեր զինված ուժերը կատաղի մարտեր են մղել՝ հետ մղելու և կասեցնելու ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից իրականացվող հարձակումները Համա քաղաքի վրա տարբեր կողմերից, որոնք օգտագործում են բոլոր միջոցներն ու ռազմական տեխնիկան, ինչպես նաև դիվերսիոն խմբեր։ Վերջին ժամերին մեր զինվորների և ահաբեկչական խմբավորումների միջև բախումների սրման և մեր զորքերի շրջանում մեծ թվով զոհերի պատճառով այս խմբերը կարողացան ճեղքել քաղաքի մի քանի ուղղություններ և մուտք գործել այնտեղ՝ չնայած մեծ կորուստներին։
Համայի խաղաղ բնակիչների կյանքը պահպանելու և քաղաքների ներսում մարտերին չներքաշելու համար այնտեղ տեղակայված զորամասերը վերաբաշխվել են քաղաքից դուրս: Ցամաքային զորքերի և զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարությունը հայտարարում է, որ կշարունակի կատարել իր ազգային պարտքը՝ վերադարձնել ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից ներխուժած տարածքները»,- ասվում է սիրիական բանակի հայտարարության մեջ։
Խմբավորումները, որոնցից ամենաուժեղը թուրքամետ «Հայաթ Թահրիր ալ-Շամ»-ն է, սկսել են իրենց հարձակումը նոյեմբերի 27-ին։ Մի քանի օր անց՝ նոյեմբերի 30-ին, ահաբեկիչները գրավել են Հալեպի նահանգի մայրաքաղաք Հալեպ քաղաքը։

The Syrian Army reported that its forces have retreated from the city of Hama, where fierce battles with terrorists were taking place.
“Over the past few days, our armed forces fought fierce battles to repel and suppress successive attacks by terrorist organizations on Hama city from different directions and in huge numbers, using all means and military equipment and with the help of sabotage groups. During the past hours, due to the intensification of clashes between our soldiers and terrorist groups and the appearance of a large number of deaths among our soldiers, these groups were able to break through several directions in the city and enter it despite heavy losses in their ranks. To preserve the lives of civilians in Hama and not to involve them in fighting inside the cities, the military units stationed there were redeployed outside the city. The General Command of the Ground Forces and Armed Forces says it will continue to fulfill its national duty to retake the territories invaded by terrorist organizations,” the Syrian army said in a statement.
The groups, the strongest of which is the pro-Turkish Hayat Tahrir al-Sham, launched their offensive on Nov. 27. A few days later, on November 30, the terrorists captured the city of Aleppo, the capital of Aleppo province.