ԱՄՆ-ն 2012թ. ռազմական բյուջեն կրճատել է 43 մլրդ դոլարով: Կոնգրեսը հավանության է արժանացրել պաշտպանական գերատեսչության ծախսերի նոր նախագիծը, եւ այն ստորագրման համար կներկայացվի նախագահ Բարաք Օբամային:
2012թ. ռազմական բյուջեն կկազմի 662 մլրդ դոլար, եւ այդ գինը 43 մլրդ-ով քիչ է 2011թ. բյուջեից:
Հավանության արժանացած օրինագիծը նաեւ պատժամիջոցներ է նախատեսում Իրանի եւ Պակիստանի դեմ: Պակիստանն ԱՄՆ-ից ֆինանսական օգնություն ստանալու համար պետք է ԱՄՆ-ի հետ ակտիվ համագործակցի ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում, տեղեկացնում է Associated Press-ը:
Փաստաթղթի քննարկման ընթացքում դրանում որոշակի ճշտումներ են կատարվել ահաբեկչության հետ կապված աշխատանքների պարզեցման ուղղությամբ: Այսպես, ահաբեկչական կազմակերպություններում ընդգրկված լինելու մեջ կասկածվող անձինք կարող են անորոշ ժամկետով վերահսկողության տակ առնվել:
Մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ դեմ են արտահայտվել այդ փոփոխությանը` այն անվանելով հակասահմանադրական: Սակայն, ինչպես տեղեկացրել է Ջոն ՄըքՔեյնը, բոլոր նրանք, ովքեր օրենքը չեն խախտում, «վախենալու բան չունեն»:

США сократили военный бюджет 2012 года на $43 млрд. Конгресс одобрил новый проект расходов оборонного ведомства, и он будет направлен на подпись президенту Бараку Обаме.
Военный бюджет 2012 года составит $662 мрд., и эта сумма на $43 мллрд. меньше, чем в 2011 году.
Одобренный законопроект содержит также санкции против Ирана и Пакистана. Пакистан для получения финансовой помощи от США должен активно сотрудничать с американцами в борьбе с терроризмом, сообщает Associated Press.
В ходе рассмотрения документа в него было внесено несколько поправок об упрощении ведения дел, связанных с терроризмом. Так, лица, подозреваемые в участии в террористических организациях, могут быть взяты под стражу на неопределенный срок.
Ряд правозащитных организаций высказались против поправки, назвав ее «антиконституционной». Однако, как заявил сенатор Джон Маккейн, тем, кто не нарушает закон, «бояться нечего».