Ղազախստանի անկարգությունները լուսաբանող  «K+» հեռուստաալիքը նոր տեսանյութ է տեղադրել դեկտեմբերի 16-ին Ժանաոզենում տեղի ունեցած անկարգությունների մասին: Կադրերում երեւում են հրդեհներ եւ հրապարակում տեղադրված բեմահարթակի փլուզումը:
Ուշագրավ է, որ տեսանյութում կադրերին ուղեկցող ձայնը անընդհատ կրկնվում է, այնինչ կադրերը փոխվում են:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, Ժանաոզենի անկարգությունները տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 16-ին` անկախության 20-ամյակի տոնակատարությունների ընթացքում:
Բախումները տեղի են ունեցել ցուցարարների եւ ոստիկանության միջեւ, մեկ այլ վարկածով` բախումները հրահրվել են ագրեսիվ երիտասարդական խմբի կողմից, որը ցուցարարների հետ կապ չի ունեցել:
Բախումների ընթացքում, Ղազախստանի գլխավոր դատախազության տվյալներով, 10 մարդ զոհվել է, 75 քաղաքացիական անձինք են վիրավորվել եւ վեց ոստիկան: Իրավապաշտպան կազմակերպությունները վստահեցնում են, որ զոհվածների թիվն ավելի մեծ է:

Канал «K+», освещающий беспорядки в Казахстане, выложил новую видеозапись о том, что происходило в городе Жанаозен 16 декабря. На кадрах видны пожары и разгром сцены, установленной на площади.
Примечательно, что запись звука, сопровождающая видеоряд, повторяется в течение ролика. Так, на 40-45 секунде записи один из участников беспорядков сжигает плакат правящей партии «Нур Отан» и при этом произносит ее название. Эти же слова можно услышать и в промежутке 2:10 - 2:15, хотя кадры при этом показываются уже другие.
Как сообщило Новости Армении-NEWS.am ранее, беспорядки в Жанаозене (городе в Мангистауской области, на юго-западе Казахстана) вспыхнули утром 16 декабря во время празднования 20-летия независимости.
Столкновения произошли между бастующими нефтяниками и силами полиции. По другой версии столкновения были спровоцированы группой агрессивной молодежи, которая к бастующим отношения не имела.
В столкновениях, по данным Генпрокуратуры Казахстана, погибли 10 человек, ранены 75 гражданских лиц и шестеро полицейских. Правозащитные организации утверждают, что погибших гораздо больше.