Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը կարգադրություն է ստորագրել Ժանաոզեն քաղաքում մինչեւ  2012թ. հունվարի 5-ն արտակարգ դրության ռեժիմ սահմանելու մասին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Կազինֆորմը», կարգադրությունում, մասնավորապես, ասվում է, որ «դեկտեմբերի 16 -ին  Ժանաոզեն քաղաքում  տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների  կապակցությամբ, հասարակական  անվտանգության ապահովման նպատակով, քաղաքում դեկտեմբերի 17-ից ժամը  18. 00 -ից մտցվում է արտակարգ դորության ռեժիմ մինչեւ 2012 թ. հունվարի 5-ը, ժամը 7. 00 –ն»: Գործելու է նաեւ պարետային ժամ` 23.00 –ից մինչեւ 07.00-ն:
Արտակարգ դրության ընթացքում սահմանափակվելու է տեղաշարժման ազատությունը, այդ թվում` տրանսպորտային միջոցների, քաղաք մուտքուելքը, արգելվելու է հանրահավաքների, հավաքների, գործադուլների անցկացումը:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев подписал указ о введении чрезвычайного положения в городе Жанаозен Мангыстауской области. Режим введен до 5 января 2012 года.
Как передает «Казинформ», в указе, в частности, говорится:  «В связи с произошедшими 16 декабря 2011 года массовыми беспорядками в городе Жанаозен Мангыстауской области, в целях обеспечения общественной безопасности, восстановления законности и правопорядка, защиты прав и свобод граждан ввести в границах города Жанаозен Мангыстауской области чрезвычайное положение на период с 18. 00 минут 17 декабря 2011 года на срок до 7. 00 5 января 2012 года».
Указом вводится также комендантский час с 23.00 до 07.00
На период ЧП вводятся ограничения на свободу передвижения, в том числе транспортных средств, ограничивается въезд и выезд из города, запрещается проведение митингов, собраний и забастовок, а также зрелищных массовых мероприятий.