Ջեյմս Դեյվիդ Վենսը Միացյալ Նահանգների 50-րդ փոխնախագահն է և երկրորդը՝ Դոնալդ Թրամփի նոր վարչակազմում։
40-ամյա Օհայոյի նախկին սենատորը և երեք երեխաների հայրը ծնվելուց ստացել է Ջեյմս Դևիդ Բոումեն անունը և մեծացել է մորական տատիկի և պապիկի մոտ, ում ազգանունը նա հետագայում վերցրել է, հայտնում է DW-ն։
2005 թվականին Վենսը վեց ամիս անցկացրեց Իրաքում՝ որպես ոչ մարտական պատերազմի լրագրող: Ծովային հետեւակային կորպուսից հեռանալուց հետո նա ավարտել է Օհայոյի պետական համալսարանը, որտեղ սովորել է քաղաքագիտություն և փիլիսոփայություն, ինչպես նաև Յեյլի իրավաբանական դպրոցը։ Ավելի ուշ նա իրավաբանությունից անցավ Կալիֆորնիայում բարձր տեխնոլոգիական ներդրումների, որտեղ հիմնեց իր սեփական վենչուրային կապիտալը:

Джеймс Дэвид Вэнс – 50-й вице-президент США, второе лицо в новой администрации Дональда Трампа.
40-летний экс-сенатор от Огайо и отец троих детей при рождении получил имя Джеймс Дэвид Боуман, воспитывался бабушкой и дедушкой по материнской линии, чью фамилию впоследствии взял, сообщает DW.
В 2005 году Вэнс совершил шестимесячную поездку в Ирак в качестве военного журналиста, не участвующего в боевых действиях. После ухода со службы в морской пехоте окончил Университет штата Огайо, где изучал политологию и философию, и юридический факультет Йельского университета. Позже переключился с юриспруденции на инвестирование в высокие технологии в Калифорнии, где основал собственную венчурную фирму.