Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում մոտ 400 հազար պաղեստինցիներ վերադարձել են Գազայի հատվածի հյուսիս: Այդ մասին իր զեկույցում հայտնել է ՄԱԿ հումանիտար հարցերի համակարգման վարչությունը։
«Հունվարի 27-ին ափամերձ ճանապարհի եւ «Սալահ էդ-Դին» ճանապարհի բացումից հետո հարավից հյուսիս է անցել ավելի քան 375 հազար մարդ»,- նշել են վարչությունում։
Իսրայելական բանակը պաղեստինցիներին թույլ է տվել վերադառնալ անկլավի հյուսիս այն բանից հետո, երբ երկուշաբթի երեկոյան հրեական պետականիշխանությունները հաստատել են, որ Իսրայելի քաղաքացի Արբել Յեհուդը, որին արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը գործարքի պայմանների համաձայն պետք է ազատեր պատանդների երկրորդ խմբի հետ հունվարի 25-ին, կենդանի է: Սպասվում է, որ նա տուն կվերադառնա հունվարի 30-ին՝ զինվոր Աղամ Բերգերի եւ «մեկ այլ առեւանգվածի» հետ միասին, որի անունը դեռ չի հաղորդվում:

Около 400 тыс. палестинцев вернулись в северные районы сектора Газа за последние несколько дней. Об этом в своем докладе заявило Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ).
«Более 375 тыс. человек перешли с юга на север с момента открытия 27 января прибрежной дороги и дороги «Салах-эд-Дин», - отметило управление.
Армия Израиля разрешила палестинцам вернуться на север анклава после того, как в ночь на понедельник власти еврейского государства получили подтверждение, что израильская гражданка Арбель Йехуд, которую радикальное палестинское движение ХАМАС должно было в соответствии с условиями сделки отпустить вместе со второй группой заложниц 25 января, жива. Ожидается, что она вернется на родину 30 января вместе с военнослужащей Агам Бергер и «еще одним похищенным», чье имя пока не раскрывается.