Չինաստանը հուսով է, որ Պանաման կդադարեցնի միջամտությունը և ճիշտ որոշում կկայացնի, ուրբաթ ասաց արտգործնախարարության խոսնակ Լին Ջիանը՝ պատասխանելով այն տեղեկություններին, որ Պանաման կդադարի մասնակցել «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնությանը:
Լին Ջիանը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ Չինաստանը կտրականապես դեմ է ԱՄՆ-ի գործողություններին՝ ուղղված ճնշումների և պարտադրանքի միջոցով «Գոտի և ճանապարհ» համագործակցությունը զրպարտելու և սաբոտաժի ենթարկելուն, և խորապես ափսոսում է, որ Պանաման չի երկարաձգի «Գոտի և ճանապարհ» համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը Չինաստանի հետ, հայտնում է Xinhua-ն:
«Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնությունը տնտեսական համագործակցության նախաձեռնություն է: «Գոտի և ճանապարհ» համագործակցությունը շոշափելի օգուտներ է բերել ավելի քան 150 երկրների բնակիչներին, այդ թվում՝ Լատինական Ամերիկայի ավելի քան 20 երկրների, ասել է Լին Ջիանը՝ հավելելով, որ Չինաստանի և Պանամայի «Գոտի և ճանապարհ» համագործակցությունը վերջին տարիներին արդյունավետ արդյունքներ է տվել։
«Չինաստանը հույս ունի, որ Պանաման կարող է վերացնել արտաքին միջամտությունը և ճիշտ որոշում կայացնել՝ ելնելով երկկողմ հարաբերությունների ընդհանուր իրավիճակից և երկու ժողովուրդների երկարաժամկետ շահերից»,- ասել է նա։

Китай надеется на то, что Панама устранит вмешательство и примет правильное решение, заявил в пятницу официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь в ответ на сообщения о том, что Панама прекратит участие в инициативе «Пояс и путь».
Линь Цзянь на пресс-конференции заявил, что Китай решительно выступает против действий США по очернению и саботажу сотрудничества в рамках «Пояса и пути» путем давления и принуждения и глубоко сожалеет, что Панама не будет продлевать Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в рамках «Пояса и пути» с Китаем, сообщает Синьхуа.
Инициатива «Пояс и путь» - это инициатива для экономического сотрудничества. Сотрудничество в рамках «Пояса и пути» принесло ощутимую пользу народам более чем 150 стран, включая более 20 стран Латинской Америки, сказал Линь Цзянь, добавив, что сотрудничество в рамках «Пояса и пути» между Китаем и Панамой дало плодотворные результаты в последние годы.
«Китай надеется, что Панама сможет устранить внешнее вмешательство и принять правильное решение, исходя из общей обстановки двусторонних отношений и долгосрочных интересов двух народов», - сказал он.