Թուրքիայի ղեկավարությունը ռազմական գործողությունների ծրագիր է մշակում այն ​​դեպքի համար, եթե Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը (PKK), որն արգելված է երկրում, չհնազանդվի իր առաջնորդ Աբդուլա Օջալանի կոչին եւ հրաժարվի վայր դնել զենքերը, գրել է կառավարամետ Hürriyet թերթը՝ հղում կատարելով սեփական աղբյուրներին։
Թուրքիայի անօրինական Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը (PKK) շաբաթ օրը հայտարարել է Թուրքիայի հետ հրադադարի մասին՝ ի պատասխան իր առաջնորդ Աբդուլա Օջալանի կոչի, որը ցմահ բանտարկություն է կրում Մարմարա ծովի Իմրալի կղզու բանտում։ Միաժամանակ, PKK-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է համագումար հրավիրել, որտեղ կքննարկի ինքնալուծարման հարցը, բայց միայն իր ղեկավարի անձնական ներկայությամբ։ Օջալանն ավելի վաղ կոչ էր արել զինյալներին համագումար հրավիրել եւ դրա արդյունքների հիման վրա հայտարարել կուսակցության ինքնալուծարման եւ նրա ստորաբաժանումների զինաթափման մասին։ PKK-ն ընդգծել է, որ հրադադարը կգործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ոչ ոք չի հարձակվել PKK ստորաբաժանումների վրա։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է վերսկսել գործողությունը PKK-ի դեմ, եթե կուսակցությունը դիմի խորամանկությունների կամ արգելակի գործընթացը։
«Եթե Քանդիլը զենքերը վայր չդնի, Օջալանը դա չի ընդունի։ Չէ՞ որ նրանք (գրոհայինները) կանտեսեն սեփական ղեկավարությունը։ Հավանաբար Օջալանի հաջորդ հայտարարությունը կինի հետեւյալ բովանդակությամբ. «Այդ Քանդիլը ամերիկա-իսրայելական նախագիծ է։ Այս PKK-ն իմ PKK-ն չէ, դա Իսրայելի PKK-ն է, Իրանի PKK-ն, ԱՄՆ PKK-ն է»։ Նախապատրաստվում է այն, թե ինչ կլինի, եթե PKK-ն զինաթափվի, եւ ռազմական գործողությունների պլաններ են մշակվում, եթե դա տեղի չունենա»,- գրել է պարբերականը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ որոշված են կուսակցության զինաթափման ժամկետները, ճշտվել է «ճանապարհային քարտեզը»։
«Մոնիթորինգ կիրականացվի երկու-երեք ամիս։ Կորոշվեն մեխանիզմներ, որոնք կգործադրվեն, եթե Քանդիլը որոշի վայր դնել զենքերը։ Երբ PKK-ն որոշի վայր դնել զենքերը, ի՞նչ կլինի կազմակերպության ղեկավարների հետ։ «Ո՞ր երկիր եւ որտե՞ղ է առաքվելու զենքը։ Դրա համար մեխանիզմներ կստեղծվեն։ Զենքը կփոխանցվի Թուրքիայի համապատասխան հաստատություններին՝ Իրաքում Թուրքիայի եւ իրաքյան վարչակազմի հսկողության եւ վերահսկողության ներքո, ինչպես նաեւ Սիրիայի եւ Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող Սիրիայում նշանակված վայրեր»,- նշել է թերթը։

Турецкое руководство разрабатывает план военных операций на случай, если запрещенная в стране Рабочая партия Курдистана (РПК) ослушается призыва своего лидера Абдулла Оджалана и откажется сложить оружие, сообщила проправительственная газета Hürriyet со ссылкой на собственные источники.
Признанная в Турции террористической и запрещенная «Рабочая партия Курдистана» (РПК) в субботу объявила о прекращении огня с Турцией в ответ на призыв ее лидера Абдуллы Оджалана, отбывающего пожизненное наказание в тюрьме на острове Имралы в Мраморном море. При этом РПК заявила, что готова созвать конгресс, где обсудит вопрос самороспуска, но только при личном присутствии ее лидера. Оджалан ранее призывал боевиков созвать конгресс и объявить по его итогам о самороспуске партии и разоружении ее отрядов. РПК подчеркнула, что прекращение огня действует, пока на отряды РПК никто не нападает. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил возобновить операции против РПК, если партия прибегнет к хитростям или затормозит процесс.
«Если Кандиль  не сложит оружие, Оджалан не смирится с этим. Ведь они (боевики) будут игнорировать свое собственное руководство. Вероятно, последующее заявление Оджалана с содержанием: «Этот Кандиль - американо-израильский проект. Эта РПК - не моя РПК, это РПК Израиля, РПК Ирана, РПК США». Идет подготовка к тому, что произойдет, если РПК разоружится, и разрабатываются планы военных операций на случай, если этого не произойдет», - пишет издание.
По сведениям издания, определены сроки и уточнена «дорожная карта» процесса по разоружению РПК.
«В течение двух-трех месяцев будет осуществляться мониторинг. Будут определены механизмы, которые будут созданы в случае, если Кандиль решит сложить оружие. Когда РПК решит сложить оружие, что произойдет с лидерами организации? В какую страну и куда будет доставлено оружие? Механизмы для этого будут созданы. Оружие будет передано соответствующим учреждениям в Турции, в Ираке под наблюдением и контролем Турции и иракской администрации, а также в назначенные места в Сирии под контролем Сирии и Турции», - уточнила газета.