Մարկ Քարնին պաշտոնապես ստանձնել է Կանադայի վարչապետի պաշտոնը՝ խոստանալով, որ իր երկիրը «երբեք և ոչ մի ձևով չի դառնա Միացյալ Նահանգների մաս»: Սպասվում է, որ շուտով նա արտահերթ ընտրություններ կհրավիրի, սակայն Քարնին դա դեռ չի արել։
Նա ակնարկել է, որ լուրջ է վերաբերվում Թրամփի սպառնալիքներին, հաղորդում է BBC-ն։
«Մենք սկզբունքորեն բոլորովին այլ երկիր ենք»,- հավելել է նա՝ նշելով, որ «հարգանք է ակնկալում» Ամերիկայից և Թրամփից։
Մարկ Քարնին բոլոր հիմքերն ունի հնարավորինս շուտ արտահերթ ընտրություններ նշանակելու համար:
Լիբերալ կուսակցությունը Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատում մեծամասնություն չունի։ Ինքը՝ Քարնին, ընդհանրապես Համայնքների պալատի անդամ չէ, ուստի պետք է այնտեղ բոլոր ելույթները պատվիրակի իր կաբինետի մյուս անդամներին:

Марк Карни официально вступил в должность премьер-министра Канады и заверил, что его страна «никогда, ни в какой форме не станет частью США». От него ожидают, что он скоро объявит о досрочных выборах, но пока Карни этого не сделал.
Он дал понять, что он относится к угрозам Трампа серьезно, сообщает BBC.
«Мы в основе своей совершенно другая страна», — добавил он, отметив, что «ожидает уважения» от Америки и Трампа.
У Марка Карни есть все причины для того, чтобы объявить досрочные выборы как можно раньше.
Либеральная партия не имеет большинства в Палате общин канадского парламента. Сам Карни вообще не является депутатом Палаты общин, поэтому должен делегировать все выступления там другим членам своего кабинета.