Թուրքիան կիրակի օրը Եվրամիությանը կոչ է արել անվերապահորեն վերացնել Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները՝ Բրյուսելում միջազգային օգնության համաժողովի անցկացման նախաշեմին, որին հրավիրված է Սիրիայի նոր կառավարությունը, հայտնում է Al Arabiya-ն։
Անկարան, որն աջակցում է Սիրիայի նոր առաջնորդներին, որոնք տապալեցին նախագահ Բաշար Ասադին և դեկտեմբերին ստանձնեցին  իշխանությունը, այդ քայլն անհրաժեշտ է համարում երկրում «խաղաղ անցման» համար, ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Երկուշաբթի օրը Եվրամիությունը կանցկացնի իր իններորդ միջազգային համաժողովը՝ ի պաշտպանություն Սիրիայի։ Առաջին անգամ մասնակցելու համար հրավիրվել են Սիրիայի կառավարության՝ նոր ժամանակավոր իշխանությունների, ներկայացուցիչները։ Միջոցառումը նպատակ ունի միջազգային աջակցություն ձեռք բերել Սիրիայում անցումային շրջանի և դրա վերակառուցման համար ավելի քան 13 տարվա քաղաքացիական պատերազմից հետո: Եվրոպական դաշինքը փետրվարի 24-ին արդեն հայտարարել է Սիրիայի էներգետիկայի, տրանսպորտի և բանկային հատվածի նկատմամբ պատժամիջոցների թուլացման մասին՝ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի առջև ծառացած որոշ խնդիրներ մեղմելու համար:
«Սիրիայի տնտեսական անվտանգությունը կարևոր է երկրի կայունության և անվտանգության համար», - հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն՝ հավելելով, որ «պետք է ստեղծել տնտեսական հնարավորություններ և աշխատատեղեր։ Պատժամիջոցները պետք է չեղարկվեն անվերապահորեն և անորոշ ժամկետով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Մարտի սկզբին Սիրիայի առափնյա շրջանում տեղի ունեցավ ալավիների և երկրի քրիստոնյա բնակչության սարսափելի կոտորած։ Հազարավոր մարդիկ զոհվեցին։ Մեղավորները չեն պատժվել։ Ավելին, այս հարցը երբեք պատշաճ մակարդակով չի բարձրացվել Եվրամիության կողմից։

Турция в воскресенье призвала Европейский союз безоговорочно отменить санкции в отношении Сирии в преддверии международной конференции по оказанию помощи в Брюсселе, на которую были приглашены новые власти Сирии, сообщает Al Arabiya.
Анкара, поддерживающая новых лидеров Сирии, которые свергли президента Башара Асада и пришли к власти в декабре, считает такой шаг необходимым для «мирного перехода» в стране, говорится в заявлении министерства иностранных дел Турции.
В понедельник Европейский союз проведет девятую международную конференцию в поддержку Сирии. Впервые представители правительства Сирии – новых временных властей – были приглашены принять в ней участие. Цель мероприятия - привлечь международную поддержку переходного периода в Сирии и ее восстановления после более чем 13-летней гражданской войны. Европейский блок 24 февраля уже объявил об ослаблении санкций в отношении энергетического, транспортного и банковского секторов Сирии, чтобы облегчить некоторые проблемы, стоящие перед президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа.
«Экономическая безопасность Сирии имеет важное значение для стабильности и защищенности страны», - заявило министерство Турции, добавив, что «необходимо создавать экономические возможности и рабочие места. Санкции должны быть отменены безоговорочно и на неопределенный период», - говорится в заявлении.
В начале марта на побережье Сирии произошла страшная резня алавитов и христианского населения страны. Погибли тысячи людей. Виновники не наказаны. Кроме того этот вопрос так и не был озвучен на должном уровне Евросоюзом.