Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան վաղը կմասնակցի ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստին։ Կքննարկվեն տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության հարցերը, հայտնում է РБК-Украина-ն՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի արտգործնախարարի հայտարարությունը։
Այսօր՝ մարտի 16-ին, Սիբիգան շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Կայա Կալասին՝ վաղը կայանալիք ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդին մասնակցելու հրավերի համար:
«Մեր առաջնահերթությունը Եվրոպայի միասնությունն է, ուժն ու վճռականությունը։ Հիմա նեղ շահերի, մանր շանտաժի կամ «տրոյական ձիերի» ժամանակը չէ։ Սա էքզիստենցիալ պահ է Եվրոպայի համար»,- ընդգծել է նա։
Ըստ Ուկրաինայի ԱԳՆ ղեկավարի, պատմական մարտահրավերների և անվտանգության սպառնալիքների ներկա ժամանակաշրջանում Եվրոպան պետք է աշխատի միասնաբար՝ երկարաժամկետ կայունություն ապահովելու համար։
«Սա խաղաղության հարց է ոչ միայն Ուկրաինայի, այլ ողջ Եվրոպայի և յուրաքանչյուր եվրոպական ընտանիքի համար»,- նշել է նա։

Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига завтра примет участие в заседании Совета ЕС по иностранным делам. Будут затронуты вопросы безопасности и стабильности региона, сообщает РБК-Украина со ссылкой на заявление министра иностранных дел Украины.
Сегодня, 16 марта, Сибига поблагодарил главу внешнеполитического ведомства Европейского Союза Каю Каллас за приглашение на завтрашний Совет ЕС по иностранным делам.
«Наш наивысший приоритет - единство, сила и решимость Европы. Сейчас не время для узких интересов, мелкого шантажа или «троянских коней». Это экзистенциальный момент для Европы», - подчеркнул он.
По словам главы МИД Украины, в нынешний период исторических вызовов и угроз безопасности Европа должна работать вместе, чтобы обеспечить долгосрочную стабильность.
«Это вопрос мира не только для Украины, но и для всей Европы и каждой европейской семьи», - отметил он.