Հայ գերիների ազատ արձակման հարցը պետք է լինի հստակ նախապայման՝ ուղղված Ադրբեջանին եւ միջազգային հանրությանը։ Այս մասին մարտի 20-ին կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ցույցի ժամանակ հայտնել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը։
«Հայաստանի իշխանությունները պետք է միջազգային հանրությունից պահանջեն պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի իշխանությունների, մասնավորապես՝ հայերի առեւանգման եւ նրանց դեմ կեղծ դատավարություններում ներգրավվածների դեմ»,- նշել է նա։ Նրա խոսքով՝ միայն նման մոտեցումը կստիպի Բաքվին գնալ զիջումների։
«Երբ մենք դիմում ենք միջազգային հանրությանը, մենք դիմում ենք նաեւ Ռուսաստանին եւ այլ երկրներին, քանի որ նրանց ազատագրումը ոչ միայն խնդիր է Հայաստանի համար, այլ նաեւ միջազգային պարտավորություն է։
Միաժամանակ, Ռուսաստանը նույնպես կրում է իր պատասխանատվությունը Արցախում տեղի ունեցածի համար։ Դա կապված է այն բանի հետ, որ ներկայում Ադրբեջանում գտնվող 23 գերի հայերի մեծ մասն առեւանգվել է 2023թ. Լաչինի միջանցքով անցնելիս, ինչի համար անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը ստանձնել են ռուս խաղաղապահները։ Այս առումով Ռուսաստանը՝ որպես 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրող կողմ, չի կատարել իր պարտավորությունները»,- ընդգծել է քաղաքական գործիչը։

Вопрос освобождения армянских пленных должен стать четким предусловием, адресованным Азербайджану и международному сообществу. Об этом во время акции протеста перед зданием Правительства 20 марта заявил соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян.
«Власти Армении должны потребовать от международного сообщества ввести санкции против властей Азербайджана, в частности, тех, кто причастен к похищению армян и проведению ложных судебных разбирательства в их отношении», - отметил он. По его оценке, только такой подход вынудит Баку пойти на уступки.
«Обращаясь к международному сообществу, мы обращаемся также к России и другим странам, поскольку их освобождение – проблема не только Армении, но это также международное обязательство.
Вместе с тем Россия также отдельно несет свою ответственность по части произошедшего в Арцахе. Это связано с тем, что большая часть из 23 пленных армян, находящихся сейчас в Азербайджане, были похищены в 2023 году при прохождении Лачинского коридора, за обеспечение безопасности которого отвечали российские миротворцы. В этом смысле Россия, как подписант трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, свои обязательства не выполнила», - подчеркнул политический деятель.